Stockholm schválil zákaz vjezdu pro auta se spalovacími motory

Bright Automobiles Stopped Traffic Jam Highway

Auto se spalovacím motorem ještě pár let koupíte, provozovat ho ale bude den ode dne těžší. Formálně bude možné nové vozy na fosilní paliva koupit až do roku 2035 s tím, že už registrovaná auta bude možné na sekundárním trhu koupit i později. Ve skutečnosti si však nákup auta na benzín, naftu nebo plyn už brzy každý rozmyslí. Už brzy totiž na jejich majitele bude číhat tolik omezení, penalizací a regulací, že se jejich provoz jednoduše nevyplatí. Švédský Stockholm je jednou z prvních vlaštovek, už v roce 2025 totiž město zakáže vjezd autům se spalovacími motory.

Mohlo by vás zajímat:  Některé součástky aut drží prvenství v poruchovosti, statistika je jasná

Centrum bez emisí

V případě švédské metropole zatím nejde o plošný zákaz, který by nevpustil vozidla na fosilní paliva do svého katastru, jde „jen“ o centrum města se zhruba 20 velkými bloky. Nejde však jen o historické centrum, ale také o centrum obchodní, tedy finanční čtvrť a oblast s několika velkými obchodními domy. Nutno dodat, že Švédové jsou elektromobilitě hodně nakloněni, a tak se zřejmě tento zákaz nesetká s žádnými velkými protesty. Spíše lze očekávat, že se zákaz brzy rozšíří i do dalších čtvrtí, případně dalších měst.

Mohlo by vás zajímat:  Světové zasedání dopravců v Praze bude řešit koronavirus
people-driving-cars-city-street
Zdroj obrázku: Freepik

A co další metropole?

Stockholm se zhruba milionem obyvatel nepatří mezi evropská velkoměsta, ale proti autům se spalovacími motory brojí i další metropole. Bezmála devítimilionový Londýn vjezd pro auta na fosilní paliva zpoplatnil, a to přesto, že Velká Británie už není členem Evropské unie. Paříž, Berlín, nebo Madrid jsou sice zatím opatrnější, ale i v nich už jsou majitelé aut se spalovacími motory penalizováni, některá auta pak do centra také nesmí, byť nejde o plošný zákaz.

Mohlo by vás zajímat:  Dotykové ovládání se v moderních vozech stále víc prosazuje

Jak to bude v Česku?

Počet elektromobilů v Česku zatím není takový, aby mohla Praha či nějaké jiné město uvažovat o zákazu konvenčních automobilů. Přesto lze očekávat, že v horizontu pěti let přijme i české hlavní město vyhlášku, která vjezd auta se spalovacími motory buďto výrazně omezí, nebo zpoplatní. Případně půjde o kombinaci obou těchto přístupů.

Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2023/oct/11/stockholm-ban-petrol-and-diesel-cars-city-centre-2025-swedish-capital-pollution
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora