Systém start-stop řidiči z principu vypínají. Tohle jsou nevýhody, o kterých se nemluví

Handsome Elegant Man Car Salon

Nasednutí, nastartování a vypnutí systému start-stop. To jsou první věci, které udělá mnoho řidičů v moderních vozech. Důvodem vypínání tohoto systému je především to, že může zkracovat životnost některých komponent. Neustále zhasínat a startovat motor sice může být ekologické, ale nemusí to být ekonomické. Kdo stále váhá, zda vypínat, nebo ne, tomu se bude hodit i výčet dalších nevýhod, které start-stop má.

Komplikované zahřátí motoru

V zimě je namístě myslet na dostatečné zahřátí motoru. To může start-stop výrazně zkomplikovat. U starších vozů může klidně docházet k tomu, že bude systém motor zhasínat i ve chvíli, kdy je ještě studený. To mu vyloženě škodí. I vypínání po zahřátí ale škodí, hlavně při delším státní, kdy bude motor zcela bezdůvodně chladnout. Hlavně při mrazech je namístě nechat ho stále běžet.

Mohlo by vás zajímat:  Aféra Dieselgate je pošpinila, dieselové motory ale pořád mají co nabídnout

Snížení teplotního komfortu

Není to jenom o motoru. Na systém start-stop jsou navázány i další věci, na které se může zapomínat. Třeba topení či klimatizace. Pokud jedete se svým vozem v zimě nebo v létě, začnete spínání start-stop systému pociťovat na vlastní kůži. A to tak, že jakmile motor zhasne, začne se omezovat také topení nebo klimatizace. Výsledkem je, že ve vašem voze rozhodně není takový teplotní komfort, jaký byste chtěli. Vše se rozjede naplno až ve chvíli, kdy se motor znovu nastartuje.

Mohlo by vás zajímat:  Načerpání špatného paliva nemusí být problém a často lze pokračovat v jízdě
Zdroj obrázku: Freepik

Problémy při rozjezdu

Systém start-stop způsobí i to, že můžete na křižovatkách zbytečně zdržovat. Je sice pravdou, že u moderních aut motor naskočí velmi rychle, ale pořád tam nějaká prodleva je. Pokud by motor auta zůstal nastartovaný, byla by možnost vyjet v podstatě okamžitě. Takto musíte čekat, což třeba ve chvíli, kdy jste se sami pro nepozornost opozdili, není úplně ideální.

Vybíjení akumulátoru

Když motor běží, je i nabíjen akumulátor. Když ale motor zhasne, nemá se jak dobíjet. Přitom elektroniku je nutné napájet stále. A tak se při stání akumulátor zbytečně vybíjí. Pokud už je starší nebo není dostatečně nabitý, může to být problém.

Zdroj: https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/stop-start-long-term-impact-your-car-s-engine
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora