Projet na červenou může být legální. Umožňuje to hned několik situací

Červená na semaforu je pro řidiče jasný signál, že musí stát. Jinak hrozí, že způsobí dopravní nehodu nebo budou pokutováni policií. Ne vždy je ale jízda na červenou přestupkem. Jsou i situace, kdy může být legální. Důležité jsou buď konkrétní okolnosti, nebo sledování něčeho jiného. Kdy lze na červenou jet?

Pusťte vozy IZS

Vozy integrovaného záchranného systému, tedy vozy IZS, mají vždy přednost. Mnohdy jim musíme uvolnit místo i při průjezdu křižovatkou. Pokud stojíte na červené a dané vozy se blíží, můžete se jim vyhnout i tak, že částečně projedete do křižovatky na červenou. V tuto chvíli hrají klíčovou roli okolnosti, a tak se nemusíte bát, že by vás za něco podobného někdo pokutoval. Vždy byste měli udělat to správné – tedy pustit sanitku, hasiče či policii.

Zdroj obrázku: Freepik

Sledujte šipky

I když hlavní semafor ukazuje červenou, nemusí to nutně znamenat, že nemůžete jet. Může být běžnou praxí, že hlavní semafor je doplněn ještě šipkami. Pokud na hlavním semaforu svítí stále červená, ale vám se rozsvítí zelená šipka, můžete daným směrem jet. Obvykle se tak děje na větších křižovatkách, kde jsou odbočovací pruhy vpravo nebo vlevo. Dané šipky zvyšují plynulost dopravy. Když však nenadále zhasnou a vy už nestihnete auto zabrzdit, manévr dokončit můžete. V tu chvíli už jedete přímo na červenou, ale pokuty se opět bát nemusíte.

Mohlo by vás zajímat:  V Rusku instalují nové semafory. Mají šetřit místo, proto je udělali větší

Zjistěte, v jaké jste zemi

V České republice je jízda na červenou obecně zakázaná. Ale jinde tomu může být jinak. Příkladem jsou Spojené státy americké, Francie, Německo nebo třeba Slovensko. Pokud zde na semaforu svítí červená a vy přitom potřebujete odbočit vpravo, můžete. A to zcela legálně. Abychom však byli přesní, není tato výjimka univerzální a vždy je třeba sledovat, zda se na daném místě nachází příslušná dopravní značka. Pokud v uvedených zemích značka je, tak při červené na semaforu odbočit vpravo můžete.

Zdroj: https://www.valleydrivingschool.com/blog/main/6-times-you-can-proceed-on-a-red-light