Těchto kódů v řidičáku si nikdo nevšímá. Přitom hrozí pokuta i tahanice s pojišťovnou

Img 3993

Většina lidí hledí při kontrole svého řidičského průkazu jenom na dvě věci. Tou první je jeho celková platnost a tou druhou jsou jednotlivá oprávnění související s tím, jaká vozidla může osoba řídit. Přitom tu jsou ještě další věci, na které je třeba brát zřetel. Mluví se o nich jako o harmonizačních nebo harmonizovaných kódech. Řada řidičů ani neví, že něco takového existuje.

Jsou ukryté vlevo dole

Kde je na řidičském oprávnění hledat? Podívejte se do kolonky označení číslicí 12. Najdete ji na zadní straně řidičáku, vlevo dole. Právě u ní může být uveden nic neříkající kód. Pokud ho tam máte, jistě jste mu nikdy nepřikládali žádnou pozornost. Realita je však taková, že je mnohem důležitější, než si mnoho lidí myslí.

Mohlo by vás zajímat:  Na dálniční známce lze zajímavě ušetřit. Jezdit můžeme i několik měsíců bez ní

Hrozí pokuta i tahanice s pojišťovnou

Harmonizační kódy na řidičských průkazech říkají, že jako řidič máte určité omezení a tomu je třeba vše přizpůsobit. Pokud k tomu nedojde, hrozí v první řadě pokuta. Při policejní kontrole můžete dostat až 2 000 Kč. Pokud byste způsobili nehodu, mohou přijít na řadu tahanice s pojišťovnou, která bude odmítat plnění s odkazem na harmonizované kódy a na to, že jste nesplnili, co máte.

Vada zraku jako nejčastější kód

Pokud v kolonce 12 vlevo dole nic nemáte, je to skvělá zpráva. Nemáte žádné omezení a nemusíte mít jakékoliv obavy. Řada lidí však nějaký na první pohled nic neříkající údaj v řidičském průkazu má. Velmi často jde o tuto trojici kódů:

  • 01
  • 02
  • 06
Mohlo by vás zajímat:  STK po prvních čtyřech letech je opomíjený mýtus. Většina aut jde ke kontrole podstatně později

První znamená, že musíte řídit v brýlích. Druhý znamená, že musíte řídit v kontaktních čočkách. Pozor na to, pokud byste zapsán kód první a použili čočky, nebo naopak. I to je problém. Pokud byste chtěli používat jak čočky a brýle, nebudete zde mít zapsané oba kódy, ale kód 01.06. I takto problematická situace s harmonizačními kódy je.

Omezení jsou i jiného charakteru

Harmonizované kódy mohou upozorňovat i na řadu jiných věcí. Jsou spojeny třeba s řidiči, kteří jsou nějak tělesně hendikepovaní, s řidiči, kteří mohou mít vadu sluchu, s řidiči, kteří mají protézy, stejně jako mohou kódy označovat i to, zda může řidič vozit pouze náklad, nebo pasažéry – týká se především profesionálních řidičů.

Mohlo by vás zajímat:  Hrozíte se příchodu k rozpálenému vozu? Poradíme, jak v něm udržet přijatelnou teplotu

Ministerstvo dopravy kódy eviduje a aktualizuje

Jak zjistit, co které kód znamená? Aktuální informace poskytne na svém webu státní správa. Ministerstvo dopravy ČR je tou institucí, která kódy nejenom spravuje, ale pravidelně aktualizuje. Právě zde získáte vždy aktuální informace o tom, co ten váš znamená.

Jak ho změnit nebo upravit?

Jelikož se většina kódů týká určité zdravotní způsobilosti, je nutné absolvovat klasické kolečko začínající u vašeho lékaře, který vás nejprve vyšetří a potom případné problémy zapíše do potvrzení. S tím následně zamíříte na dopravní odbor, kde se budete dožadovat výměny řidičského oprávnění. Tyto kroky doporučujeme absolvovat právě z důvodu, že máte v řidičáku zapsány jenom brýle nebo čočky, ale přitom používáte mnohdy obojí.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora