Ukrajina jako vrakoviště Evropy. Rizikem je nákup vozů bez důkladného prověření jeho historie a původu

2149901396

Je běžnou praxí, že vozy, které byly odepsány pojišťovnami jako totální škody především ze Severní Ameriky a Kanady končí nejčastěji ve východoevropských opravnách jako například na Ukrajině. Ojetiny, které již nikdy neměly být provozovány na silnicích jsou v těchto zemích skvělým zdrojem laciného přivýdělku.

“Vozy, které se běžně v USA nebo Kanadě odepíšou pojišťovnami jako totální škody velmi často končí na aukčních serverech, kde je skupují noví majitelé často z východoevropských zemí a za vidinou lehkého výdělku je lacině opraví a posílají dál do Evropy,” říká Zbyněk Veselý předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) a dodává: “Renovace vozu po totální škodě je finančně i technicky náročná záležitost. Je důležité aby tyto práce prováděli odborníci, kteří budou navíc i transparentní ve sdělování skutečného původního stavu ojetiny, což se samozřejmě většinou neděje.”

Mohlo by vás zajímat:  Bezpečnostní pás v autě nezapínají všichni řidiči správně. Neplní pak svoji funkci

Vůz který se může jevit jako ojetina v perfektním stavu může být ve skutečnosti ojetinou, která byla odepsána pojišťovnou a místo toho, aby byla ekologicky zlikvidována se prodala do pokoutné opravny, kde byla naoko opravena a bez přiznání skutečného stavu a vůbec původu je prodávána na inzertním serveru soukromou osobou.

Hlavní důvody, proč je třeba si dávat pozor při nákupu vozidel přes soukromé inzeráty:

  • Neznámý původ vozidla: Vozidla po totálních haváriích mohou pocházet z různých zemí a mohou mít nejasnou historii. Kupující by měli být opatrní a pečlivě zjišťovat původ, historii a totožnost majitele ojetiny.
  • Nedostatečná oprava: Existuje riziko, že některé ojetiny po totálních haváriích mohou být opraveny nedostatečně nebo s použitím nekvalitních náhradních dílů. To má negativní dopad na bezpečnost a spolehlivost vozidla.
  • Skryté problémy: Vozidla po totálních haváriích mohou mít skryté strukturální či elektronické problémy, které nejsou vždy viditelné na první pohled. Je nezbytné provést důkladnou kontrolu vozidla ještě před nákupem.
Zdroj: Zbyněk Veselý (SOVA), https://www.novinky.cz/clanek/auto-odepsane-vozy-tesla-podstupuji-na-ukrajine-reinkarnaci-40452074
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora