Větší zájem než u nás. Slovenské dotace na elektromobily byly vyčerpány za pár minut

I když v Evropě počty elektromobilů rostou, u nás k tomu nedochází. Jak kvůli celkové skepsi kvůli elektrickému pohonu, tak i kvůli ceně. Tu se snaží zvýhodnit různé dotační programy. Pravdou ale je, že u nás nejsou tak zajímavé, jako v řadě sousedních zemí. Třeba proto, že v našem státě jsou zatím určené jenom pro podnikatele – tedy při nákupu vozu na IČ.

Na Slovensku pro všechny

I naši sousedé přicházejí s dotacemi pro elektromobily. Oproti naší zemi jsou Slováci zase o kousek napřed. Celý balík peněz je určený nejenom podnikatelům, ale také soukromým osobám, stejně jako úřadům. Dohromady bylo vyčleněno 6 milionů eur. A nutno říci, že se po této částce celkem zaprášilo.

Za pár minut bylo po dotacích

Málokdo čekal, že o dotace o elektromobily bude na Slovensku takový zájem. Celý balík peněz zmizel doslova za pár minut. Takto velký zájem byl. Zájemci navíc nemuseli nikde čekat ve frontách, jelikož žádost se vyplňovala elektronicky. Nutno dodat, že při prvním oficiálním spuštěním se objevily potíže, a tak bylo vše anulováno a byl oznámen nový termín spuštění registrací.

Zajímavým faktem je to, že když se pouze o něco nižší dotace nabízela před třemi roky, nepodařilo se jí vyčerpat. Důvodem bylo jak to, že elektromobilitě ještě moc lidí nevěřilo, tak i to, že nabídka aut nebyla tak rozmanitá, jako nyní. Tento fakt potvrzuje, že elektromobilita je u našich sousedů na vzestupu a země se tak řadí mezi vyspělejší státy Evropy, kde jsou elektromobily taktéž na vzestupu.

Částky jsou celkem zajímavé

Celková vyčleněná suma určená k podpoře elektromobility byla 6 milionů euro. Kdo měl zájem pořídit si klasický elektromobil, mohl počítat s dotací 8 000 euro. Tedy asi 205 000 korun. Dotační program se vztahoval také na plug-in hybridy, kde mohl zájemce získat 5 000 euro. Tedy asi 130 000 Kč. Jediným hlavním omezením byla cena pořizovaného vozu, která nesměla přesáhnou 50 000 euro.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora