Víte, které místo je z hlediska bezpečnosti nejlepší? Poradíme, kam si v autě sednout!

To, jak se přezdívá sedadlu spolujezdce, to většina lidí ví. Je skutečně tak nebezpečné? A jak jsou na tom ostatní místa ve voze? Podívali jsme se na to, kde je z hlediska bezpečnosti nejlepší sedět. Co vám jako pasažérům doporučují odborníci? Možná budete překvapeni.

Sedadlo řidiče patří k bezpečným místům

Řídit v autě může jenom jedna osoba. Ten, co je řidičem tak sedí na místě, které patří k těm bezpečnějším. Je to dáno hlavně tím, že svou bezpečnost ovlivňuje samotný řidič. každý má určité reflexy a pud sebezáchovy. V praxi to znamená, že člověk při nehodě chová tak, aby přežil. Může se snažit manévrovat s vozem tak, aby náraz nesměřoval právě na jeho místo. Tím je ve větším bezpečí, než ostatní. Toto jednání nelze lidem vyčítat, jelikož jsou spojeny skutečně spíše s podvědomím než s tím, že by došlo k záměrnému „obětování“ jiných.

Tím nejlepším místem je prostřední sedadlo vzadu

Pokud nebudete řidičem, ale budete jenom pasažérem, je tím nejlepším místem zadní řada sedadel, a konkrétně potom místo prostřední. Samozřejmě za předpokladu, že budete myslet na svou bezpečnost a vezmete si pás. Potom máte jistotu, že sedíte na nejbezpečnějším místě ve voze. Před cestou dopředu vás zachrání pás. Navíc jste v dostatečné vzdálenosti od dveří a tak vás neohrozí ani boční nárazy, které patří k nejnebezpečnějším z důvodu pouze minimálních deformačních zón.

U autosedaček záleží na věku dětí

Otázkou je také to, jak by měly sedět děti v autosedačkách. Pokud se jedná o děti malé, rozhodně je třeba umístit je do sedačky zády ke směru jízdy. V případě nehody dojde k tomu, že hlava, záda i krk budou stabilizovány díky kontaktu se zadní částí sedačky. Pozor však na nutnost vypnutí airbagu, který by jinak mohl dítě při nehodě ohrozit na životě.

Mohlo by vás zajímat:  Pneumatiky s hroty přinesou lepší jízdu, ale i riziko pokuty

V případě větších dětí už je na místě pohlížet na ně jako na dospělé osoby. Sedět by měly klasicky po směru jízdy a airbag by měl být zapnutý. Pro větší dítě v sedačce se tedy opět jako nejlepší místo jeví prostřední zadní sedadlo.

Která místa jsou naopak riziková?

Ano, jedná se o označované sedadlo smrti, tedy místo spolujezdce. Souvisí to hlavně s tím, že když se řidič snaží manévrem ochránit sebe, budově stočí auto tak, že hlavní náraz míří směrem na spolujezdce. Také je problém tohoto místa to, že v případě bočních nárazů není sedadlo příliš chráněno. To stejné zde platí i o krajních zadních sedadlech. V případě čelních nárazů nebo nárazů zezadu tak nebezpečná nejsou, ale u boční srážky problémy být mohou.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora