Vysoký počet hříšníků při vyměňování řidičáků se očekává i letos

Přiznejme si, že většina z nás občas zapomene sledovat platnost našich dokladů jakékoli povahy. Letos se opravdu předvedli zejména držitelé řidičského oprávnění. Asi všichni víte, že ti, kteří jej vlastní už deset let, musejí si na příslušný úřad dojít pro nový. Jenomže… Rok 2018 se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a nové řidičské oprávnění si zatím přišlo vyzvednout pouhých 70% lidí, kterých se tato změna týká. Zbylých 30% (tedy 140 000 lidí) zatím zřejmě stále vyčkává a pokouší trpělivost úřadů.

Jak vlastně taková výměna probíhá?

Je to s podivem, protože proces výměny řidičáku není nikterak složitá záležitost. Navíc o to můžete zažádat už tři měsíce před vypršením platnosti dokladu. Navštívit jakýkoli úřad obce s rozšířenou působností také nezabere mnoho času. K tomu je zapotřebí pouze doklad totožnosti a současný „dosluhující“ řidičský průkaz. Výhodou při vytváření nových řidičáků je pořizování digitálních fotografií přímo úředníky, takže nemusíte předkládat a zařizovat papírovou, jak tomu bylo dříve.

Dodací lhůta nového dokladu

Dodací lhůta nového řidičáku je stanovena na 20 dní od podání žádosti. Jeho vydání není nijak zpoplatněné. Pouze v případě, kdy žádající osoba zvolí možnost expresního vyřízení v kratším termínu, zaplatí 700 Kč. Cena expresního vyřízení se oproti dřívějším roků zvedla, a to o 200 Kč.

Hříšníkům hrozí pokuty

Všech zmíněných 140 000 osob, které doposud neprojevili snahu o získání nového řidičského oprávnění, se může jejich zapomnětlivost šeredně vymstít. Pokud usednou za volant svého automobilu s propadlým řidičákem, při policejní kontrole mohou očekávat vysoké pokuty.  Blokové pokuty se udělují do dvou tisíc korun, případné správní řízení stojí ještě o pět set korun víc.

Plynoucí poučení

Pokud se slova obsažená v tomto článku týkají právě Vás, berte to jako signál začít s tím něco dělat. Proč se pak zbytečně trápit s vysokou pokutou, když se jí dá jednoduchou cestou předejít.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Deset správných aut pro valentýnskou romantiku