Zimní cesty často provází stres a málo energie. Bojovat proti nim můžeme prevencí

Woman Driving Having Headache

Lidská psychika může být pěkně nevyzpytatelná. Nikdy nevíte, co se lidem kolem vás, třeba ostatním řidičům, honí hlavu. A ani své vlastní myšlenky a emoce nedokážeme tak úplně zvládat. Někdo je v tomhle směru zdatnější, jinému to jde o poznání hůř. Dokud se v negativních emocích nebo stresu utápíme sami někde v ústraní, je to sice velký problém, ale nejsme nebezpeční. Když však v takovém stavu usedneme za volant, stáváme se problémem ostatních. V tomto období tradičně přibývá těch, kteří řídí, přestože nejsou tak úplně psychicky v pohodě. Jak na to, abychom nepatřili mezi ně?

Mohlo by vás zajímat:  V některých případech se přezutí na letní pneumatiky může spíš vymstít

Zimní útlum

Pokud by naše tělo na podzim a zimu nereagovalo tak, jak reaguje, tedy jistým útlumem aktivity či zakládáním na tukové zásoby, asi by s námi bylo něco v nepořádku. Chováme se totiž stejně jako naši předci, velí nám desítky tisíc let rodových zkušeností. Na podzim a v zimě ubývá denního světla, zpomaluje se vylučování některých hormonů, a proto se cítíme tak, jak se cítíme. Na skutečnost, že si i uprostřed zimy můžeme dopřávat čerstvé ovoce a zeleninu nebo tolik světla, kolik chceme, se ještě člověk nestihl adaptovat.

Mohlo by vás zajímat:  Pět důvodů, proč cesta do Chorvatska autem není dobrá volba
Businesswoman Feeling Tired Yawning While Driving Car View Is Through Glass
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek spánku

Tělu je v zimě potřeba dopřát to, co potřebuje, tedy dostatek spánku. Více než jindy proto v tomto období platí, že za volant byste měli usedat jen odpočatí. Nedostatek spánku se totiž projevuje mimo jiné právě horší náladou či vyšší úrovní stresu. Kromě spánku je pochopitelně třeba zdravě jíst a nepřehánět to s alkoholem.

Dostatek pohybu

V boji proti únavě i stresu vám pomůže také pohyb. Ten byste si měli dopřávat ve formě nějakého cvičení třikrát až čtyřikrát týdně, před samotnou jízdou však není od věci udělat několik posilovacích cviků nebo si dát deset minut rychlé chůze, aby se vám rozproudila krev v žilách. Pohyb také prokazatelně odbourává stres a stimuluje produkci hormonů, která je jinak v těchto měsících utlumená.

Zdroj: https://www.statefarm.com/simple-insights/auto-and-vehicles/avoid-these-risks-or-you-may-fall-asleep-at-the-wheel
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora