Zimní počasí je pryč, málokdo si ale uvědomí, že slunce je mnohem nebezpečnější

Morning 1069218 1280

Zima je konečně pryč a řidiči mají důvod k radosti. Je tu konec námrazy na autech, je tu konec ledovky nebo sněhových jazyků, stejně jako sněhových závějí. A je tu také konec chmurného počasí s horší viditelností. Ne každý řidič si ale uvědomuje, že slunce, které nyní od rána do večera svítí, je také problém a velký nepřítel. Jaké komplikace mohou nastat, když není zatažená obloha?

Oslnění od slunce

Přímé sluneční paprsky čas od času posvítí pod určitým úhlem skrz čelní sklo, přímo do očí řidiče. Ten se v tu chvíli stane krátkodobě oslněný, což není nijak příjemná situace. Připomeňme, že při běžné devadesátce auto ujede za jednu sekundu dlouhých 25 metrů. Pár vteřin při oslnění tak znamená dlouhou vzdálenost ujetou v podstatě poslepu. A to do doby, než si řidič nasadí brýle, nebo sklopí stínítko. A během pár vteřin se může stát ledacos.

Mohlo by vás zajímat:  K výběru ojetého vozu se vyplatí přizvat automechanika. Nebojte se smlouvat o ceně
Zdroj obrázku: Pixabay

Neviditelnost na silnici

Přímé sluneční paprsky, správný úhel, určitá barva karoserie a auto se stane téměř neviditelné. A podpoří to například zhasnutá světla nebo ne úplně dokonalé denní svícení. Jistě jste něco podobného již zažili, pokud jste jeli se sluníčkem v zádech. Najednou se z ničeho nic vzalo auto, které jste doposud neviděli jen proto, že svit slunečních paprsků dopomohl k jeho určité neviditelnosti, pokud jste se na dané místo přímo nesoustředili.

Příliš vysoké teploty

Sluneční paprsky mají vliv také na to, že vytvářejí teplo. Ohřívá se vzduch, stejně jako se ohřívá i interiér našich automobilů. Pokud klimatizace nefunguje, jak by měla, a pokud větrání okénky nepomáhá, mohou vzniknout velmi nebezpečné situace. Vysoké teploty přispívají k horšímu zdravotnímu stavu a v okrajových případech dokonce i ke kolapsu řidiče. Ve vysoké rychlosti může být něco podobného fatální. Jak pro něho, tak ostatní účastníky silničního provozu, pokud dojde k dopravní nehodě.

Zdroj: https://exchange.aaa.com/safety/driving-advice/dangers-of-driving-into-sun/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora