Zisk Subaru stoupá o neuvěřitelných 48 %. Mohou za to vozy Ascent a Forester

Japonská automobilka Subaru oznámila, že se jí povedlo výrazným způsobem zvýšit svůj provozní zisk oproti stejnému období v loňském roce. A to o více než polovinu. Konkrétně je to navýšení o 48 %, což je opravdu obdivuhodné číslo. Tento nárůst překonal jakékoliv prognózy a ukazuje, že se Subaru opět dostává na výsluní.  I když patří mezi největší japonské automobilky, drží mezi nimi poslední místo. Toto by ji přece jenom mohlo lehce posunout vpřed.

Nárůst výrazně překonal všechny odhady

Pokud se podíváme na data za minulý rok, tak to byl provozní zisk Subaru ve výši zhruba 62 miliard jenů. Hned několik analytiků se shodovalo, že letošní čísla budou velmi podobná a že bude dosaženo provozního zisku zhruba 65,5 miliard jenů. Realita však předčila jakákoliv očekávání, jelikož čísla potvrzená samotnou automobilkou říkají, že dosáhla na zisk více než 92 miliardy jenů, což je v přepočtu asi 870 milionů USD.

Důvodem jsou velmi dobré prodeje v USA

Co je hlavním důvodem, proč se automobilce Subaru tolik daří? Jsou to především prodeje ve Spojených státech amerických. Právě zde vzrostly celkové úspěchy značky o zhruba 20 procent. Také připomeňme, že právě trh v USA je pro automobilku klíčový, jelikož dělá asi 60 procent celého jejího odbytu. Pokud se podíváme i na to, jaké vozy dokázaly vytáhnout zisk až k takovému číslu, jde o modely Ascent a Forester. Ty jsou opět dalším potvrzením toho, že zájem o SUV stále neutichá. Právě naopak. A ve Spojených státech to platí dvojnásob.

Subaru chce prodat 1,06 milionu vozidel

Právě navýšení prodejů vedlo Subaru k přehodnocení svých celkových prognóz, které vedou k prodejům v letošním roce. Původní odhady byly navýšeny a nyní je cílem prodat 1,06 milionu vozidel. Vzhledem k tomu, jak se automobilce poslední měsíce daří by dané číslo skutečně nemuselo být nereálné. Počkejme si však, co zbytek roku přinese.

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora