Arabové znají trik jak vyprostit auto zapadlé v písku. Využitelný je i v našich podmínkách

Offroad 4649104 1280

Turecko v poslední době nemá v České republice to nejlepší jméno, stejně jako různí arabští nomádi. Právě od nich ale pochází skvělý trik k vyproštění zapadlého auta. Není divu, že s ním přichází právě pouštní národy, jejichž příslušníci se po poušti pohybují doslova od kolébky do hrobu. A od doby, co karavany ve velkém přesedlaly z tradičních velbloudů do aut, se musí i nomádi potýkat se zapadlými džípy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Z nouze ctnost

Zatímco v českých podmínkách je zapadlé auto drobná nepříjemnost, kterou snadno vyřeší první kolemjedoucí traktor nebo odtahová služba, a pokud se autu nic jiného nestane, můžeme za slabou půlhodinku pokračovat v cestě, na pouštních obchodních stezkách je taková nehoda doslova otázkou života a smrti. Tedy pokud si s ní nedovedete pomoci svépomocí. A pokud možno bez těžkého a objemného vybavení, které byste s sebou museli na cestách stěhovat.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní počasí nahrává řidičům, kteří záměrně porušují předpisy. Používají známou výmluvu na zasněženou vozovku

Pevný pytel a lano

Tyhle dvě pomůcky zkušeným pouštním nomádům bohatě stačí. Jejich celková hmotnost je zanedbatelná a o tom, jak jsou skladné, se snad asi nemusíme rozepisovat. Kromě toho využili nomádi lopatu na písek, ta je ale v regionu běžnou výbavou terénních automobilů, bez které do pouště nevyrazí ani ten největší hlupák.

Členové karavany pytel naplnili pískem, aby byl co nejtěžší, a zakopali ho do země. Lano přichytili k zapadlému kolu, a když se začalo roztáčet, auto s písku samo vyjelo. V českých podmínkách můžete trik pouštních nomádů aplikovat ještě snáze, protože se obejdete i bez zakopaného pytle s pískem. Nehledě na to, že čeští řidiči v tuzemsku těžko zapadnou do pouštního písku. V evropských podmínkách obecně platí, že stačí lano připevnit k dostatečně vzrostlému stromu.

Mohlo by vás zajímat:  Švýcaři zvolili nejoblíbenější auto, je to známý vůz který milují i Češi

Stejný trik pak můžete snadno využít v případě, že vaše auto neuvízne v pouštním písku, ale například:

  • ve štěrku
  • v jílu
  • v bahně
  • ve sněhu
Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora