Auto nemusí za pár let skončit ve šrotu, jeho životnost může řidič ovlivnit

Hlavně starší lidé s nostalgií vzpomínají na staré dobré časy, kdy jim auto vydrželo i dvacet let a všechno si na něm dovedli opravit sami. Doba se hodně změnila a moderní auta zdánlivě vydrží méně než jejich předchůdci. Ale je to opravdu jen zdání, pokud jde o najeté kilometry, současná auta ta z šedesátých, sedmdesátých i osmdesátých let snadno trumfnou. A pokud jde o životnost, tu můžete snadno prodloužit správnou údržbou. Například pomocí triků, které vám dnes představíme.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Udržujte správné otáčky

Každé auto má trošku jiný motor a jinou hodnotu ideálních otáček. Správné otáčky ale nejsou jen tak nějaká hodnota, kterou si automobilka vycucala z prstu. Pokud je budete během jízdy udržovat, váš motor se vám odvděčí. Naopak příliš vysoké otáčky způsobují zvýšené spalování oleje a opotřebovávání pohyblivých součástek motoru. Nízké otáčky až tak neškodí, ale motor v nich není příliš výkonný.

Na oleji nešetřete

Ať už jde o motorový olej nebo olej do převodovky, rozhodně nejde o něco, na čem by se vyplatilo šetřit. Pokud budete používat správný typ oleje a připlatíte si za kvalitu, nebudete jej muset měnit tak často jako méně kvalitní alternativy. A správný olej pochopitelně prodlužuje živostnost součástek, které má chránit. Pokud jde o motorový olej, je také třeba udržovat jeho správnou hladinu.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit palivo lze i netradičně. Úspora je znatelná, může však skončit velkým malérem
Zdroj obrázku: pixabay.com

S řadicí pákou zacházejte opatrně

Převodovka jako taková, ale i řadicí páka jsou velmi křehké mechanismy, které se mohou relativně snadno poškodit. Řada řidičů se k řadicí páce chová poněkud macešsky a řadí větší silou, než by bylo vhodné. Řazení by mělo být plynulé a hladké. Jen pro zajímavost, poškozený mechanismus řadicí páky a převodovky je typickým defektem aut, která využívají autoškoly. Lidé, kteří se teprve učí řídit, ještě nemají ten správný cit a grif.

Kromě toho byste měli:

  • Poslouchat, zda motor nevydává divné zvuky.
  • Zbystřit, když se z výfuku začne viditelně kouřit.
  • Pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách.
Zdroj: gtshina.ru, Autorský text