Autobaterie se neobejde bez pravidelné údržby

Some Electronic Parts Process Repairing Car After Accident Man Working With Engine Hood

Když přijde řeč na autobaterie, řadě řidičů se začne otevírat nůž v kapse. Dnes se totiž zpravidla mluví o bateriích elektromobilů, které jsou pro mnoho lidí symbolem nesmyslné zelené politiky Evropské unie a regulací, které odvádí pozornost od skutečných problémů. Ale neměli bychom zapomínat na to, že baterie mají také auta se spalovacími motory. A je pro ně neméně důležitá, s vybitou baterií totiž takové auto nenastartujete. Nedostatečná kapacita baterie se projevuje hlavně v zimě, a tak byste si tu svou měli zkontrolovat ještě předtím, než udeří první noční mrazíky. Jinými slovy: je nejvyšší čas.

Mohlo by vás zajímat:  Všichni sní o levném autě, v reálu by ho ale stejně nikdo nekoupil

Životnost baterie

Většina dnešních autobaterií má výrobcem deklarovanou životnost mezi čtyřmi a sedmi roky. Asi nepřekvapí, že levnější baterie obvykle vydrží méně než ty drahé. V každém případě doporučujeme zkontrolovat, kolik času uplynulo od pořízení baterie a kolik zbývá do konce její životnosti. Pokud už jste životnost překročili, nejlépe uděláte, když rovnou objednáte novou. Ta stávající sice může ještě rok dva vydržet, ale spoléhat se na to tak úplně nedá.

Zdroj obrázku: Freepik

Změřte její kapacitu

Skutečnost, že baterie je jen rok nebo dva stará, ještě sama o sobě neznamená, že máte vyhráno. Baterie stárne tak, že se postupně snižuje její kapacita. V téhle souvislosti se mluví o degradaci baterie. Podobným způsobem degradují i jiné typy akumulátorů, třeba v mobilních telefonech. Asi víte, že když pět let starý mobil ukazuje stoprocentní nabití, zdaleka nevydrží stejně jako před lety. U autobaterií je to stejné, proto je třeba změřit aktuální kapacitu.

Mohlo by vás zajímat:  Na evropský trh míří ve velkém elektromobily čínských automobilek

Baterii v zimě dobíjejte

Ukáže-li měření, že je baterie v pohodě, nepodceňte její pravidelné dobíjení, a to primárně právě v zimě. Zejména v případě, že autem jezdíte jen krátké úseky, řekněme pod třicet kilometrů. Baterie se totiž začne dobíjet až při delších jízdách, dojíždění do práce nebo rozvoz dětí do školy a na kroužky tak obvykle nestačí.

Zdroj: https://www.caasco.com/CAA-Magazine/Auto-Advice/2021/how-to-make-sure-your-car-battery-doesnt-die-this-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora