Bezpečná jízda v zimě – těmto prohřeškům se na silnicích vyvarujte

Námraza, brzká tma a snížená viditelnost… Řízení v zimě dělá problémy nejen nezkušeným řidičům. Na silnicích občas potkáme i ostřílené harcovníky, kteří podcení situaci a vyrazí jen tak halabala. Příprava na zimu je jednoduchá, začněte s ní ale včas.

Od 1. listopadu platí povinnost zimního obutí tam, kde to vyžaduje zákon. I přesto ale řidiči přezouvají auta až s prvním sněhem. Mnohé šoféry první ranní mrazíky natolik překvapí, že do práce vyrazí dokonce na letním obutí. Tím ale zimní prohřešky českých řidičů nekončí.

Vidět, ale neoslnit

Dlouhodobý trn v patě českých řidičů je osvětlení vozidla. Zatímco někteří řidiči nesvítí vůbec, jiní v polovině listopadu zapnou dálková světla a do původní polohy je vrátí až na jaře. Dobré (a správné) svícení přitom výrazně přispívá bezpečnosti na silnici.

Světla musí být dobře seřízená, ale zároveň nesmí oslňovat. Jednou z variant osvětlení moderních vozidel jsou LED žárovky do auta. Tato svítidla poskytují až dvojnásobnou svítivost oproti halogenům, při správném nastavení ale neoslňuje protijedoucí řidiče.

Řidiči rádi zapomínají i na automatické denní svícení. Systém na automatické zapínání světel v zimě často špatně vyhodnocuje situaci a osvětlí pouze část vozidla, nebo nerozsvítí vůbec. Zatímco přední potkávačky poskytují dostatečný výhled, pro řidiče za vámi představuje neosvětlený vůz skryté nebezpečí.

Mohlo by vás zajímat:  Ford opouští ruský trh – a má to jedno pozitivum

Jak vybrat LED žárovku do auta?

S výměrem kvalitní LED žárovky vám poradí specialista. Jedním z kritérií je patice žárovky. Stejně jako u klasických halogenů, i zde rozlišujeme LED žárovky s paticí H4 a další varianty.

Internetový obchod Autavestylu.cz se věnuje osvětlení již řadu let a patří ke špičkám v oboru. Nejenže jejich žárovky disponují vysokou svítivostí. Zároveň se jedná o prověřené systémy, které na rozdíl od levných náhrad nesignalizují chyby na palubním počítači.

Příprava na poslední chvíli

Posuňme se od světel dál. Přezouvání na poslední chvíli jsme zmínili, řidiči ale dělají i další chyby. Jednou z nich je nekvalitní autobaterie – v mrazech ztrácí kapacitu a řidiči ráno nenastartují. Proto si před zimou změřte kapacitu baterie doma nebo v autoservisu.

Co výbava do auta na zimu? Dopravní experti se shodují na těchto položkách:

  • nemrznoucí kapalina do ostřikovačů,
  • škrabka na let, smetáček a teplé rukavice,
  • pytlík s pískem pro případ námrazy,
  • dostatek pohonných hmot v nádrží nebo náhradní kanystr,
  • náhradní teplé prádlo a dostatek tekutin pro případ uvíznutí v koloně.
Mohlo by vás zajímat:  Auta škrabeme stále více. Nejenom kvůli jejich velikosti

Nakonec se ještě vrátíme ke světlům. Pro řadu řidičů znamená osvětlení vozu pouze potkávací nebo dálková světla. Tím ale světla na vozech nekončí. Někteří řidiči zapomínají na doplňková světla a při některých manévrech na silnici nejsou vidět.

Jedním z nich je couvání. Nevýrazné světlo zpátečky představuje potíž nejen pro řidiče, kteří nevidí z vozu ven. Couvající řidič překvapí i nicnetušící chodce nebo řidiče, kterým nečekaně vjede do cesty. Kvalitní LED zpáteční světlo přitom nestojí více než pár stovek korun.

Bezpečně a s rozumem

Statistiky říkají, že v zimě na řidiče čeká celkem šestkrát více nástrah než v létě. Důležité je proto nejen dobře seřízený vůz, ale také bezpečná jízda. Ani nejkvalitnější LED žárovky do auta vám nepomůže při nebezpečné jízdě.

LED žárovky do auta se hodí i jako dárek pro řidiče. Při výběru ale nechoďte do rizika. E-shop AutaVeStylu.cz vám poradí s výběrem té nejlepší LED žárovky do auta. Veškeré produkty mají navíc skladem a zaručují expresní dobu dodání.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora