Nenechte se napálit. Vyšší cena ojetého vozu neznamená automaticky větší kvalitu

Hodláte si pořídit ojetý automobil, ale nevíte, čím se řídit při výběru? Nemějte obavy, v článku si rozebereme, na co si dávat pozor při pořizování ojetého vozu.

Mezi nejdůležitější parametry určující cenu vozidla patří samozřejmě typ vozu (osobní vůz, nebo terénní), jeho značka a model. Dále je potřeba také zohlednit typ karosérie, počet dveří vozu a druh paliva. Volba mezi benzínem, plynem a naftou může být zapeklitá, a proto je důležité zvážit, co od případného vozu očekáváte. Obecně platí, že pro dlouhé cesty se vyplatí automobil s dieselovým pohonem. Naopak pro cesty na kratší vzdálenost je lepší pořízení automobilu se zážehovým motorem.

Technické parametry

Zde se nabízí dva tábory – automobil s manuální a automatickou převodovkou. Automat je žádaný pro větší komfort během řízení, ale zároveň je spojován s vyšší spotřebou. V případě koupě ojetého automatu je doporučována důkladnější kontrola z důvodu možného poškození předchozího užívání. Před samotnou koupí vozidla zkontrolujte také výbavu vozidla, jedná se tak především o airbagy, klimatizaci, alarmy, parkovací senzory nebo palubní počítač.

Mohlo by vás zajímat:  První plánování cesty k moři je tady. Češi jako obvykle volí nejhorší možný způsob dopravy

Jeden z nejdůležitějších parametrů, co má vliv na cenu vozu, je počet najetých kilometrů. Stav tachometru by měl být ukazatelem opotřebení vozidla. Problémem však bývá se stáčenými tachometry, kdy se prodejci snaží prodat automobil dráž. Ministerstvo dopravy nabízí aplikaci na webových stránkách kontroly tachometru, kde stačí zadat VIN kód vozidla a číslo protokolu poslední technické prohlídky vozidla. Na základě těchto informací vám aplikace zobrazí stavy ujetých kilometrů odpovídající datu provedené technické kontroly.

Zdroj obrázku: Freepik

Celkový stav vozidla

Ať už prodejce uvádí jakékoliv informace o stáří vozu, můžete si všimnout některých bodů. Po najetí zhruba 150 000 kilometrů můžete spatřit na volantu vozu odřeniny, stejně tak hůře viditelné symboly na řadicí páce. Dalším znakem opotřebeného vozu jsou poškrábané kliky od dveří, rezivějící podvozek nebo odřené bezpečnostní pásy.

Další parametry určující hodnotu vozidla

Vyplatí se vám určitě zjištění, jak, kde a k čemu bylo vozidlo využíváno. Pokud se jedná o ojetý automobil dovezený z Německa, bude určitě v lepším stavu než automobil se stejným počtem najetých kilometrů v České republice, a to hlavně z důvodu lepšího stavu silnic. Co dál hraje roli?

  • Osoba majitele – Kupující určitě nebude platit stejnou částku po pátém majiteli vozu, jako kdyby se jednalo o prvního nebo druhého majitele.
  • Barva vozidla.
  • Výbava – Náhradní sada pneumatik, lékárnička.
Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/investing/090314/just-what-factors-value-your-used-car.asp