Bezpečné místo v autobuse vyberete podle ostatních cestujících. Před podobné osoby by si nikdo sedat neměl

Cestování veřejnou dopravou je propagováno stále více. Nejsou to ale jenom autobusy MHD, metro, tramvaje nebo vlaky. Jsou to také klasické linkové autobusy. Ty mohou být alternativou právě k vlaku. Jak už to ale na silnících bývá, během cest je dobré myslet i na svou bezpečnost. Proto je vhodné vědět, kam si v autobuse sednout.

Vždy do uličky

K okénku, nebo do uličky? Z hlediska lepšího výhledu je samozřejmě lepší místo u okénka. Z hlediska bezpečnosti by to však mělo být vždy místo do uličky. Pokud dojde k nehodě a autobus se převrátí na bok, tak právě vzhledem k jeho tvaru je místo u okna mnohem nebezpečnější. Je proto lepší upřednostnit bezpečnost před výhledem.

Raději dozadu

Dopředu si lidé často sedají z důvodu lepšího výhledu, ale také proto, že jim zde bude méně špatně. Z hlediska bezpečnosti je ale lepší sednout si spíše do druhé poloviny autobusu. Je to dáno obecně tím, že největším rizikem nehody je čelní srážka, a právě díky místu v druhé polovině autobusu může být pasažér ochráněn před fatálními následky na sedadlech prvních, kdy dojde k výrazné deformaci předních částí.

Mohlo by vás zajímat:  Načerpání špatného paliva nemusí být problém a často lze pokračovat v jízdě
Zdroj obrázku: Freepik

Před prázdné sedadlo

Vhodné místo je vhodné vybírat také podle obsazenosti autobusu. Pokud máte tu možnost, sedněte si na takové místo, aby za vámi už nikdo neseděl. Důvod je opět prostý. Při čelním nárazu nehrozí, že osoba za vámi svou vahou narazí do sedačky a může vás natlačit dopředu. Když už za vámi někdo z důvodu obsazenosti autobusu sedět musí, snažte se, ať jde o co nejméně obézní osobu.

Zkontrolujte pásy

Když si vybíráte místo v plném autobuse, zkontrolujte si, zda osoba, před kterou si sedáte, má zapnutý bezpečnostní pás. Pokud ne, může vám při nehodě výrazně ublížit. Je namístě takového člověka požádat, ať si pás zapne. Když tak neučiní, je namístě požádat o součinnost řidiče. Sedět na místě před silnějším nepřipoutaným člověkem je ohromné nebezpečí.

Zdroj: https://www.segeseats.com.au/which-are-the-safest-seats-on-a-bus/