Na sněhu by měl řidič zapomenout na své návyky. Způsob jízdy je správný jen jeden

Jízda na zasněžené vozovce může být náročná a nebezpečná, proto je důležité, aby řidiči byli dobře připraveni a věděli, jak jezdit bezpečně. Doslova se dá říci, že by měli zapomenout na své běžné návyky a ve své hlavě by měli přepnout „na zimní mód“. Co to znamená?

Pneumatiky jsou základ

Především je důležité mít kvalitní zimní pneumatiky. Ty jsou speciálně navrženy pro jízdu na sněhu a ledu a nabízejí lepší trakci a brzdný účinek než letní pneumatiky. Řidiči by také měli dbát na to, aby pneumatiky měly dostatečnou hloubku dezénu. Ta je aktuálně zákonem stanovena na minimálně 4 milimetry. Pozor však i na to, že o kvalitě pneu rozhoduje kromě dezénu třeba i značka a model či samotné stáří.

Raději pomaleji

Dalším důležitým krokem je přizpůsobit svou jízdu aktuálním podmínkám na silnici. To znamená jet pomaleji než běžně, protože na sněhu a ledu trvá déle, než se auto zastaví nebo změní směr jízdy. Řidiči by také měli dbát na to, aby se vyvarovali náhlých pohybů volantem nebo brzdění, protože to může vést k ztrátě kontroly nad vozidlem. Vybrat na kluzké vozovce smyk, to není nic jednoduchého a ve většině případů je to v podstatě nemožné.

Mohlo by vás zajímat:  U menších autonehod se dá v klidu dohodnout, je třeba zachovat chladnou hlavu
Zdroj obrázku: Freepik

Dodržujte bezpečnost

Dalším důležitým faktorem je dbát na bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel. V zimních podmínkách, tedy na zasněžené vozovce, je zcela běžné, že brzdná dráha bude výrazně delší než na vozovce suché. Na to je třeba myslet během každé jízdy. Jen dostatečně velká vzdálenost je jistotou, že v případě problémů zvládneme auto dobrzdit bez kolize.

Více než povinnou výbavu

Je důležité také mít dobře vybavené auto. To znamená mít sněhové řetězy, ale třeba i vybavení, které by mohlo být užitečné v případě, že by řidič uvízl v zasněžené oblasti. Ideální je lopata na sníh. Pro hodiny v kolonách se zase hodí mít ve voze nějaké to jídlo a pití, které pomůže čekání na silnici přečkat.

Zdroj: https://www.continental-tires.com/car/tire-knowledge/driving-situations/driving-in-snow