Bezpečnostní video ukazuje, kam kamioňák nevidí. Desítky lidí mohou snadno přijít o život

Kamiony jsou opravdovým nebezpečím na silnicích. Srážka s takovým kolosem má pro posádku menšího osobního auta obvykle zcela fatální následky. To ale není jejich jediné riziko. Jsou také velkým nebezpečím pro chodce, cyklisty a další účastníky silničního provozu. Nejenom v případě srážky, ale i ve chvíli, kdy se konkrétní osoba postaví někam, kde nemá co dělat.

Slepých úhlů je více, než si myslíme

Takzvaný slepý úhel je místo, kam za běžných okolností nevidíme. Setkáme se s ním klidně i v osobních vozech. U velkých SUV to je mnohdy prostor před a za autem, kam se může při shodě špatných náhod dostat malé dítě. Další mrtvý úhel u osobního vozu je při pohledu do zrcátka, kdy v určité chvíli nevidíme vůz, který jede vedle nás.

Kamiony jsou na tom ještě o něco hůře. Vzhledem k jejich velikosti a samotné délce návěsu je takzvaných mrtvých úhlů podstatně více, jsou delší a vidět na některá místa je téměř nemožné. A když je na nich jiný účastník silničního provozu, může jít i o život.

Bezpečnostní video ukazuje rizika

Málokdo si uvědomí, jak velké riziko jsou mrtvé úhly u kamionu. Teprve až ve chvíli, kdy je celá situace vidět na první pohled, člověk zbystří a nechápe, kde všude stáli lidé, kteří v zrcátku vůbec nebyli vidět.

A nejde o pár jednotlivců, ale o opravdu velký počet chodců, cyklistů, lidí na koloběžkách, ale i dětí. Ti všichni se mohou dostat poblíž kamionu na místa, kde o nich řidič nemá ani tušení. A to – jak je patrné u videa – nemluvíme o těch nejdelších soupravách, kde je riziko ještě o kousek větší.

Obezřetnost je namístě

Obezřetnost obou skupin je v případě mrtvých úhlů namístě. Lidé by měli respektovat to, že řidič na mnoho míst vidí velmi obtížně. Ten by zase měl myslet na to, že pouhý letmý pohled do zrcátka nemusí stačit a že by se měl vždy přesvědčit o tom, že kolem sebe někoho nemá. Základem samotným jsou správně nastavená zrcátka.

Zdroj: Youtube