Častou jízdou na rezervu řidiči zbytečně riskují, může vést až k nepojízdnosti

Bez pravidelného paliva se neobejde žádné auto se spalovacím motorem. Někteří řidiči však jezdí dlouhodobě na rezervu a neuvědomují si, že to může být velký problém. Kdo ví, zda za jejím počínáním je nedostatek času, snaha jezdit s lehčím autem, nebo čekání na snížení cen paliv. Mnohdy se ale může dostavit problém, který se vyřeší až v servisu. Co může nastat?

Ucpání filtrů

Než se palivo dostane z nádrže do motoru, prochází filtry. Kdo jezdí dlouhodobě na rezervu, ten riskuje, že se filtry ucpou nečistotami, které v nádrži jsou. Kdo tankuje plnou, zajistí, že se drobné nečistoty rozloží v desítkách litrů paliva. Kde je ho ale minimum, tam je koncentrace nečistot podstatně větší a to může směřovat k problému. Následně je nutné vše vyčistit a vyměnit, aby mohlo auto znovu fungovat tak, jak má.

Ředění paliva vodou

Když jezdíme dlouhodobě na rezervu, může se to podepsat na kvalitě paliva, které se dostává do motoru. Na stěnách prázdné nádrže může při teplotních výkyvech docházet ke kondenzaci. Objevují se zde kapky vody, které následně stékají do paliva. Při plné nádrži je prostoru pro kondenzaci minimum a v plné nádrži není pár kapek vody problém. U nádrže skoro prázdné se však vyskytuje vody více, která se mísí s jen několika litry paliva. A to jeho kvalitu ovlivní.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nasátí vzduchu

I to může být jeden z důvodů, proč není vhodné dlouhodobě jezdit jenom na rezervu. Tím jak je paliva v nádrži málo a jak se vlivem nerovností na vozovce a zatáček postupně v nádrži přelívá, může se na okamžik stát i to, že dojde místo nasání paliva k nasátí vzduchu. V takovém případě může dojít ke škubání během jízdy, nebo v extrémních případech dokonce ke zhasnutí motoru.

Mohlo by vás zajímat:  Rouška na zpětném zrcátku může vyjít pěkně draho

Nepřipravenost vozu

Jsou situace, kdy můžeme auto akutně potřebovat. A s prázdnou nádrží je to problém. Pokud potřebujeme v určitém čase dojet do cíle, zbytečně si zakládáme na problém tím, že se budeme zdržovat u čerpací stanice. A když to riskneme, může hrozit, že kvůli nedostatku paliva nedojedeme a zůstaneme stát u silnice.

Zdroj: https://www.autoprotect.co.uk/engage/why-you-should-avoid-an-empty-fuel-tank