Údaj v technickém průkazu pokládáme mylně za rok výroby a pak jsme nemile překvapeni

Myslíme si, že kupujeme zánovní automobil, ale realita je mnohdy zcela jiná. Potom nás čeká nemilé překvapení a zjištění toho, že auto, které kupujeme, je ve skutečnosti mnohem starší, než jsme si mysleli. Chyba je obvykle na naší straně, jelikož jsme pouze zaměnili důležité datum. Tedy rok, o kterém jsme si mysleli, že znamená něco zcela jiného.

Rok výroby automobilu

Právě rok výroby auta je jedním z parametrů, na který hledíme, pokud vybíráme ojetinu. Ať už vybíráme na inzerci, nebo procházíme autobazary, zajímá nás i to, jak je auto staré. Logicky platí, že čím je mladší, tím pro nás lépe. Takové auto považujeme mnohdy skoro za zánovní, u kterého se nepředpokládá, že by se mohly objevovat technické problémy. Onen rok výroby je právě to datum, kdy auto reálně sjelo z výrobní linky závodu. Tedy doslova, kdy bylo stvořeno.

Zdroj obrázku: Pixabay

Datum první registrace vozidla

Mnoho lidí hledí při zjišťování informací o kupovaném voze do technického průkazu. Zde je k dispozici celá řada více či méně důležitých informací. A mezi ně řadíme právě i datum první registrace vozidla. A zde může nastat onen kámen úrazu. Řada lidí je totiž přesvědčena, že právě toto datum, tedy tento rok, je i rokem výroby kupovaného auta. V mnoha případech tomu tak být opravdu může a auto vyrobené se krátce po tom registrovalo. Je ale třeba vědět, že k registraci mohlo dojít klidně i mnohem déle, a toto datum o termínu výroby nic neříká.

Starší, než si myslíme

Co z daného omylu mnohých lidí plyne? Celkem jednoduchá věc, a to taková, že považují datum první registrace za datum výroby vozu. Ve skutečnosti tak kupují starší auto, než si myslí. S tím může souviset řada negativ, ať už v podobě technického stavu, nebo v podobě toho, že je za vůz daného stáří zaplaceno více, než kolik by mohlo být běžné. Obezřetnost je proto na místě a zjištění skutečného roku výroby bychom neměli podceňovat.

Zdroj: https://www.motorama.com.au/blog/buyer-advice/what-is-the-difference-between-build-date-compliance-date-and-model-year/