Česká pošta nedostane ani korunu. Soud smetl její žalobu v aféře Dieselgate

Pražský Městský soud smetl ze stolu další žalobu, která se týkala aféry Dieselgate. Tentokrát šlo o žalobu, ve které byla zapojena Česká pošta. Ta se domáhala nemalého odškodnění, ze kterého však zatím neuvidí ani korunu. Zajímavé je však i odůvodnění soudu, který žalobu zamítl spíše z důvodu procesních chyb než kvůli tomu, že by ČP na odškodnění nárok neměla. Prokázáno totiž skutečně bylo, že vozy s upravenými motory byly používány.

Česká pošta chtěla 220 000 za každý automobil

Výše odškodnění, které Česká pošta chtěla, nebylo rozhodně nijak malé. Za každé vozidlo, které používala a které mělo softwarově modifikovaný motor chtěla částku ve výši 220 000 korun českých. Tu však prozatím neuvidí, jelikož soud žalobu zamítl v plném rozsahu. Samozřejmě je tu stále možnost odvolání, ale i možnost podání další, v tomto případě samostatné žaloby. Připomeňme, že Česká pošta se v tomto případě domáhala svých práv prostřednictvím sdružení Safe Diesel.

Podle soudu není možné využívat nepřímé zastoupení sdružením Safe Diesel

Důvodem zamítnutí žaloby ve výsledku není to, že by snad Česká pošta neměla na odškodnění nárok. K tomuto projednávání a k řešení výše případného odškodnění se soud ani nedostal. Ten smetl žalobu ze stolu právě z důvodu, že se Česká pošta přidala k té hromadné, pod vedením sdružení Sade Diesel. To však podle soudu není v daném případě možné a zákon nedovoluje takzvané nepřímé zastoupení, jako tomu bylo v tomto případě. Mimo jiné i proto, že smlouvy, které klienti uzavírají se sdružením neumožňují, aby je sdružení hájilo a vymáhalo jejich práva před soudem.

Jde o další zamítnutí

Nejde o první takové rozhodnutí tuzemských soudů. I když v jednom už dali soudy tuzemským majitelům aut s dieselovými motory za pravdu, odvolací soud toto rozhodnutí zrušil. A i zde byla na vině procesní chyba. Konkrétně bylo důvodem to, že Volkswagenu byla zaslána výzva k obhajobě k češtině, nikoliv v němčině, což je jazyk obžalovaného. V tomto případě byla částkou, která vysela ve vzduchu suma 500 milionů korun.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Škoda Scala jako hybrid? Je to možné! Vychází to z posledních rozhovorů

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora