Čínská auta se pomalu dostávají i na tuzemský trh. Jejich nízká cena se ale nemusí vyplatit

Když se dnes podíváme na mnoho výrobků, které běžně používáme, najdeme na nich známý nápis Made in China. A to se pomalu, ale jistě začíná týkat i automobilů. Těch se na tuzemský trh dostává stále více. Jejich hlavní lákadlo je jasné – cena. Kdo však takové auto koupí, může v budoucnu narazit na možné problémy. Jaké? Těch může být celá řada.

Kvalita provedení

První problém čínských vozů může často nastat v jejich provedení. Tedy pokud jde o kvalitu. Přece jenom jsme si v Evropě, hlavně díky západním automobilkám, zvykli na určitý standard kvality. Proto nás může provedení čínských vozů nemile překvapit. U vlajkových lodí to samozřejmě platit nemusí, ale u víceméně běžných aut se daný problém objevit může.

Nedostupnost dealerů

Každá větší automobilka má minimálně v každém krajském městě své zastoupení. To znamená dealerství, ale i servis. U nejpopulárnějších automobilek je síť ještě hustší. U čínských vozů, které se k nám teprve začínají dostávat, to může být zcela jiné. Majitel vozu tak musí spoléhat pouze na omezenou síť dealerů, což znamená nutnost cestovat. A to není pohodlné z hlediska času ani z hlediska peněz.

Zdroj obrázku: Freepik

Problémy s nalezením mechanika

Ne každý pochopitelně navštěvuje autorizovaný servis. V případě vozů z Číny však mnoha lidem nic jiného nezbude. Najít mechanika, který by se pustil do vozu, který nezná a často ho vidí poprvé, bude celkem oříšek. A ten, co nakonec kývne, může mít kvůli neznalosti vozů velké problémy jak s diagnostikou, tak pochopitelně také se samotnou opravou daného vozu. Může se tak stát, že majitel v autorizovaném servisu stejně skončí.

Málo náhradních dílů

Když se na ojetině něco porouchá, je možné koupit díl nový, ale také díl repasovaný nebo použitý. Ale to vše za předpokladu, že jich je na trhu dostatek. A ten se odvíjí od prodejnosti jednotlivých modelů, které jsou následně i vyřazovány z provozu. Čínských aut je ale obecně málo a spoléhat na dostupnost použitých dílů minimálně ještě několik let nebude možné.

Zdroj: https://www.engineerine.com/2021/09/why-are-chinese-cars-so-bad.html