Co bystě během léta rozhodně neměli nechávat ve svém voze? Podívejte se!

Automobiles 1869873 960 720[1]

Vysoké teploty jsou tady. Pro motoristy to znamená doslova nutnost používat klimatizaci. Také to pro ně znamená, že by měli projít své auto a vyhodit z něho vše, co může způsobovat problémy. Máme na mysli situaci spojenou s parkováním na přímém slunci. V takovém případě teploty ve voze stoupají šokujícím tempem.

Ve voze může být až 70 stupňů Celsia

Pokud je vůz uzavřený a je parkován na sluníčku, může teplota v něm poměrně rapidním tempem stoupat. Pokud se podíváme na výsledky různých testů, tak při teplotách nad 30 stupňů, pokud svítí slunce, může teplota v autě vyšplhat až na 70 stupňů Celsia. A to zhruba za 1 – 2 hodiny od chvíle, co je auto zaparkováno. Je tedy jasný, že tento fakt není radno podceňovat.

Mohlo by vás zajímat:  Martin Tolar: Jaro budiž pochváleno!

Co ve svém voze rozhodně nenechávat? Zjistěte to

Pojďme se podívat také na výčet jednotlivých věcí, které je dobré z vozu v horkých dnech vyndat. Jistě nemusíme připomínat, že by ve voze neměly být ani osoby, ani domácí mazlíčci. Může stačit pár desítek minut a tragická událost je nevyhnutelná. A jak na tom jsou věci běžné denní potřeby?

Zapalovače

Obyčejný plynový zapalovač může v rozpáleném voze udělat velkou neplechu. Zvláště, pokud je umístěný například na palubní desce, kam slunce přímo svítí. Vysoké teploty mohou u levnějších modelů, které mají například drobné mikropraskliny způsobit dokonce i výbuch.

Jídlo

Ani to ve voze rozhodně nenechávejte. Stačí jenom pár minut a jídlo je nejenom nepoživatelné, ale je také zdraví nebezpečné. Platí to jak o čerstvých potravinách, tak to samozřejmě platí i o těch balených. Během cesty je nechte v klimatizované přihrádce a po zastavení zkonzumujte, nebo vyndejte.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký kabriolet koupit na léto?

Lahev s vodou

Pozor na lahev s vodou nebo s jakýmkoliv jiným nápojem. Opět připomeňme, že teploty v autě mohou dosahovat až 70 stupňů Celsia. Bezprostředně sice nehrozí, že by lahev praskla, ale pozor na její následné otevírání. Vlivem změny tlaku může voda doslova vytrysknout pootevřeným víčkem. A jelikož má i 70 stupňů. může vás nepříjemně popálit.

Spreje

Na každém spreji najdete výstrahu, že byste ho neměli vystavovat vysokým teplotám. Pokud ve voze vozíte například deodorant nebo antiperspirant, není vhodné nechávat je v zaparkovaném autě na slunci. Proč? Jelikož může hrozit právě riziko jejich výbuchu. Pokud nemáte sprej kam dát, vložte ho alespoň do zavazadelníku, kde jsou teploty o něco nižší.

Mohlo by vás zajímat:  Jsou potraviny, po kterých nadýcháte. O jaké konkrétně se jedná?

Dioptrické brýle

Pokud jsou uloženy v místech, kam svítí slunce, mohou v některých případech posloužit i jako lupa. Pravděpodobnost, že se tak stane, je sice velmi malá, ale riziko existovat může. Pokud je potřebujete nechat ve voze, vložte je do klasického brýlového pouzdra, aby skrz čočky nemohly svítit sluneční paprsky.

Výrobky z levných plastů

Levné plasty nemají vysokou kvalitu a jakékoliv zvýšení teploty se může podepsat na jejich deformaci. Plasty nejprve změknou a potom mění svůj tvar. Může se jednat třeba o různé dětské hračky, sluneční brýle a mnoho dalších věcí. Ani ty raději v autě nenechávejte.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora