Cyklisté porušují pravidla běžně. Kvůli jediné výmluvě je na ně policie většinou krátká

Cyclist Man Riding Bike Road

Každý účastník silničního provozu by se měl chovat tak, jak mu nařizují zákony. To platí o motoristech, ale i o chodcích nebo cyklistech. Zatímco motoristé si moc prohřešků nedovolí, u cyklistů je to jinak. Ti velmi často předpisy porušují. Jak proto, že je policie moc často nezastaví, tak i proto, že mohou použít známou výmluvu, se kterou hlídka, když nemá důkaz, nic neudělá.

I cyklisté mají povinnosti

Nejenom řidiči jednostopých nebo dvoustopých motorových vozidel mají na silnicích určité povinnosti. Mají je pochopitelně i cyklisté. Jenom si s nimi příliš nelámou hlavu. Namátkou můžeme zmínit třeba povinnou výbavu jízdního kola, helmu do osmnácti let, nutnost svícení nebo povinnost jízdy bez požití alkoholu. Toto vše jsou situace, kdy může hlídka proti cyklistovi zasáhnout. Někdy to dělá, ale zátahy na cyklisty až tak časté nejsou.

Mohlo by vás zajímat:  Logo BMW ve skutečnosti není vrtulí. Značka se mýtus nesnažila vyvracet
Zdroj obrázku: Freepik

Cyklisté znají výmluvy

Cyklisté, kteří si s dodržováním pravidel hlavu moc nelámou, pochopitelně znají výmluvy, které mohou v případě kontaktu s policejní hlídkou použít. V tu chvíli, pokud policista nemá důkaz, je doslova v koncích. Je totiž rozdíl mezi cyklistou, který jede na kole, a chodcem, který kolo vede. A právě na tento rozdíl mnozí cyklisté spoléhají a také se na něj vymlouvají. Jednoduše – když vidí policistu, honem sesednou z kola. A považují se za chodce, pro kterého až tolik pravidel neplatí.

Mohlo by vás zajímat:  Setkání s řidičem luxusního vozu není vždy příjemné. Vyostřené situace můžou končit i nehodou

Policie musí mít důkaz

Policisté samozřejmě musí mít důkaz, zda konkrétní osoba byla chodcem, nebo cyklistou. I když se lidé na kolech často vymlouvají, neměli by zapomínat na důležitou věc. Dnes už mají i policisté kamery, ty jsou také v mnoha ulicích. Při shromažďování důkazů tak není problém pořídit záznamy o tom, že člověk kolo nevedl, ale skutečně na něm jel. V takovém případě může výmluva na to, že na kole nejel a byl výhradně chodcem, jenom uškodit. Na to by měl každý člověk na kole myslet.

Zdroj: https://road-safety.transport.ec.europa.eu/eu-road-safety-policy/priorities/safe-road-use/cyclists/traffic-rules-and-regulations-cyclists-and-their-vehicles_en
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora