Cyklisté při odbočovacím manévru riskují i své životy. Známý mýtus považují za pravidlo silničního provozu

Málokdo na silnicích riskuje tak jako cyklisté. Zatímco řidiči aut nebo jezdci na motorkách musejí mít řidičské oprávnění, cyklisté nemusí mít vůbec nic. Prostě vyrazí do provozu a jedou. Mnohdy neznají ani základní pravidla silničního provozu, a tak jsou nebezpečím pro sebe i ostatní. A ti, co pravidla znají, mohou podléhat známým mýtům.

Jak správně odbočovat?

Velké riziko nastává ve chvíli, kdy se cyklista rozhodne odbočit vlevo. Správně by se měl nejprve ohlédnout, zda ho nepředjíždí jiný účastník silničního provozu. Následně dává znamení o změně směru jízdy, opatrně se od pravého okraje přesouvá ke středu a v optimálním místě v křižovatce začíná odbočovat. Takto je manévr nejenom správně provedený, ale i bezpečný.

Mnozí riskují

Výše je popsáno, jak by měl daný manévr ideálně vypadat. A jak vypadá reálně? V horším případě to cyklista prostě strhne do protisměru a do ulice, kam odbočuje. V tom lepším přitom dá rukou znamení o změně směru jízdy. Ani jedna možnost nejenomže není správná, ale je také značně riziková. Řada cyklistů totiž spoléhá na jeden mýtus, daný neznalostí pravidel silničního provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Koupit ojetý automobil přináší víc rizik než dříve. Nové auto se stává lepší volbou
Zdroj obrázku: Freepik

Spoléhají na zákaz předjíždění

Mnoho cyklistů spoléhá na zákaz předjíždění v křižovatkách. Konkrétně tedy na zákon 361/2000 Sb. a v něm § 17. Ten skutečně říká, v odst. 5 písm. f, že řidič nesmí předjíždět na křižovatce a v těsné blízkosti před ní. Tento bod ale dále pokračuje, což mnozí cyklisté netuší. Spoléhají na to, že je v daném místě nikdo předjíždět nemůže, proto mohou svůj manévr provést doslova neočekávaně, jelikož jim nemůže nic hrozit.

Mýtus může stát i život

Zákon říká, že výše zmíněný zákaz předjíždění na křižovatce a v těsné blízkosti před ní neplatí, jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku. V praxi to znamená, že řidič cyklistu může legálně předjíždět i v křižovatce. Ten tak spoléhá na mýtus, který ho při svém neopatrném jednání může stát i život. Pokud nedá včas znamení o svém záměru, řidič vyhodnotí, že jede rovně. A k nehodě je to už jenom kousek.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/kdy-se-smi-predjizdet.aspx