Násilné prosazování ekologického provozu ve městech budí zbytečnou nevoli i u těch, kteří ho podporují

Close Up People Couple Using Electric Scooter City Park

Ekologie je nyní velmi skloňované téma. Protlačovat se ji snaží jak Evropská unie, tak i mnohé automobilky a samozřejmě také některá města. Ta však často určitou potřebu čistoty ovzduší prosazují až násilnými způsoby, které se nemusí líbit ani těm, kteří chtějí planetu chránit. Co mezi tyto věci často patří?

Nízkoemisní zóny

Nepouštět do středu města auta, která výrazně znečišťují ovzduší, je určitě vhodný postup. Měl by být ale zaměřen na opravdu stará auta. Některé emisní normy jsou doslova šikanózní a ani téměř nové vozy nemusí být do určitých lokalit vpuštěny, i když jsou jejich emise minimální. Často tak beztrestně projedou jenom elektromobily nebo hybridy, což je značně omezující přístup.

Mohlo by vás zajímat:  Navigace Waze má novou funkci. Upozorní vás na sníh a náledí

Vjezd podle SPZ

SPZ, tedy dnes už RZ – registrační značka, je označení každého vozidla, podle kterého může být dohledatelné. Některá města právě podle registračních značek rozhodují, kdo který den může vjet do konkrétní oblasti. Pokud máte značku jinou než aktuálně povolenou, máte smůlu a jet, kam potřebujete, jste mohli třeba včera nebo můžete až zítra. I tato pravidla jsou značně omezující.

Zdroj obrázku: Freepik

Cyklopruhy

Mezi ekologické cestování po městě patří i jízda na kole. V mnoha městech tak najdeme třeba sdílená kola, ale i parkovací věže nebo dostatek stojanů. Najdeme zde ale i různé cyklopruhy a cyklostezky. Ty mnohdy vznikají tak, že se musí zúžit buď silnice, nebo chodník, nebo obojí. V tu chvíli je značně omezován jiný účastník silničního provozu. Navíc tato cesta může být značně kontraproduktivní. Udělat ze dvou pruhů pro auta jeden znamená ucpání dopravy v daném místě, a tedy i mnohem více emisí.

Mohlo by vás zajímat:  V silném větru se může auto i převrátit. Nejdůležitější je umět správně zareagovat

Koloběžky

Elektrické koloběžky také patří mezi ekologickou variantu přesunu po městě. Když má někdo svou a jede s rozmyslem, obvykle nikomu nevadí. Ty sdílené však vadit mohou. Minimálně v tom, že se pletou na chodnících. A často je nevyužívají jenom lidi jedoucí do práce a z ní, ale i mnoho mladých, kteří nejezdí zrovna odpovědně.

Zdroj: https://www.weforum.org/agenda/2017/08/the-growth-paradox-can-tourism-ever-be-sustainable/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora