Dát věci do zavazadlového prostoru nestačí. Jedna chyba a promění se v nebezpečné předměty

Nechat jakékoliv věci volně položené v kabině vozu se může vymstít. A to jak když je vozidlo zaparkováno, tak ve chvíli, kdy s ním jedeme. V prvním případě samozřejmě hrozí, že si volně uložených věcí všimne nějaký nenechavec a z vozu si je násilím vezme. Takto vykradená auta nejsou nic výjimečného.

V druhém případě zase hrozí, že se z dané věci může stát doslova smrtící zbraň. Pokud je cokoliv v kabině vozu neupevněno a dojde k nárazu, chová se daný předmět jako by byl několikanásobně těžší. Běžné věci, jako třeba mobilní telefony, budou mít ekvivalent hmotnosti několika desítek kilogramů. Podobně jako menší lahev s nápojem. V případě notebooků nebo zavazadel se může stát, že se z nich stanou stokilogramové projektily.

Ideálně do zavazadlového prostoru

Nejenom kvůli zlodějům, ale také hlavně kvůli celkové bezpečnosti během jízdy a případu nehody je doslova nezbytné umístit jednotlivé předměty do zavazadlového prostoru. Týká se to hlavně těch větších, kam může patřit i taška s notebookem nebo nákupem, ale klidně i kabelka. Drobnosti jako mobil či klíče zase patří do uzavíratelných přihrádek, třeba kastlíku nebo loketní opěrky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jenom zavazadlový prostor nestačí

Dobré je připomenout, že položit předměty jenom tak volně do zavazadlového prostoru obvykle nestačí. I zde je namístě je určitým způsobem zabezpečit proti pohybu. Hlavní ale je namístě zajistit, aby se v žádném případě nemohly dostat do kabiny vozy. Každý zavazadelník je vybaven buď roletkou, nebo takzvaným platem. Pokud plato chybí a roletka není zatažena, je tu velké riziko, že se předměty i přes uložení v zavazadlovém prostoru dostanou tam, kam nemají. Tedy k pasažérům, kde jim mohou při nehodě způsobit i smrtelná zranění.

Potřeba schovat je pod roletku nebo plato pochopitelně platí také v případě, kdy je chcete chránit před zloději. Pokud je nevidí, nebudou mít nutkání je vzít. Zároveň je třeba také myslet na důležitý fakt, že auto není trezor.

Zdroj: https://www.nationalautocollisioncenters.com/the-dangers-of-loose-items-in-your-car-during-an-accident/