Ford Mustang – Nový hřebec ve stáji!

Během téměř padesáti let nepřetržité výroby Fordu Mustang se prodalo přes devět milionů kusů tohoto vozu, který představuje žijící legendu amerických pony carů. Na to vše nyní navazuje další generace, postavená od základu nově. Má naději na pokračující úspěch?

Důležitost modelu shrnul viceprezident vývoje Fordu, Raj Nair: „Mustang je rozhodně mnohem víc, než jen auto – je srdcem a duší značky Ford.“ Není proto překvapením, že uvedení nové generace probíhalo simultánně v šesti zemích na čtyřech kontinentech.

Po vzhledové stránce je novinka zcela jasně identifikovatelná jako Mustang, přesto se jedná o nejmoderněji vyhlížející současný Ford. Oproti předchozí generaci je vůz nižší, širší a působí mnohem dravěji. To se nemění ani v případě verze Convertible, jejíž plátěná střecha byla navržena tak, aby nerušila profil v nataženém ani staženém stavu. Navíc nyní lépe tlumí hluk, díky čemuž se majitelé dočkají vyššího komfortu v prostorné kabině. Přístrojová deska se inspirovala tvary a designem v letectví a vyniká dobrou ergonomií. Objem kufru oficiální tisková zpráva Fordu neuvádí, říká pouze, že narostl a vejdou se do něj bez problémů dva golfové bagy.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen si připravil speciální edici modelu Scirocco

O pohon nového Mustangu se budou starat tři motory, přičemž dva již známe z minulosti a jeden je zcela nový. Základem je upravený atmosférický V6 o objemu 3.7 litru, výkonu 300 koní a točivém momentu 366Nm. Novinkou je přeplňovaný řadový čtyřválec o objemu 2.3 litru z moderní rodiny EcoBoost. Nabízí výkon přes 305 koní a točivý moment 407Nm v kombinaci s bezkonkurenčně nízkou spotřebou a emisemi. Vrcholem nabídky je pak Mustang GT s modernizovaným atmosférickým V8 o objemu 5.0 litru, výkonu 420 koní a točivém momentu 529Nm. Maximální rychlost této verze je 250km/h.

Mohlo by vás zajímat:  Kia Stonic nově ve sportovní variantě GT Line

Převodovky jsou v nabídce dvě – přesný manuál s krátkými drahami od společnosti Getrag nebo šestistupňový automat Select-Shift s možností řazení pádly na volantu. Nový Mustang dostal také kompletně přepracovaný podvozek, jehož konstrukce je nejvyspělejší v segmentu. Za vše mluví moderní zadní náprava s nezávislým odpružením, která zcela předčí konkurenci. Brzdová soustava je pak výkonnější než v minulosti a nabízí výběr ze tří variant. Navíc řidič může volbou jízdních režimů měnit nastavení posilovače řízení, elektronické kontroly stability a odezvu motoru a převodovky. Verze GT bude v základu vybavena funkcí Launch Control.

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen vyvíjí zcela novou VR6, avšak s přeplňováním

Majitelé se pak mohou těšit na výbavu jako je inteligentní přístup do vozu Inteligent Acces a funkci MyKey, systém SYNC, volitelné Track Apps, budíky MyColor, audiosystém Shaker Pro, kontrolu slepého úhlu nebo adaptivní Cruise Control a mnohé další.

Oficiální ceny a seznam výbavy jednotlivých verzí Mustangu budou zveřejněny později, stejně jako termín vstupu na jednotlivé trhy. Vše odstartuje v následujícím roce, přičemž se poprvé oficiálně dočkají i vybrané trhy v Evropě a Asii.

Zdroj: Ford