Francie plánuje pobídky na koupi elektromobilu. A přispívat mají automobilky!

Různé pobídky spojené s nákupy automobilů nejsou nijak výjimečné. Často se k nim odhodlávají země, které chtějí výrazně oživit svůj průmysl, nebo chtějí podpořit koupi určitých vozidel. U nás si jistě vzpomenete na klasické šrotovné, které mělo za cíl jak omladit vozový park České republiky, tak mělo podpořit právě automobilový průmysl. As něčím podobných aktuálně přichází Francie.

Co je v plánu?

I tato vyspělá země má v plánu výrazně omladit a zmodernizovat vozový park svých obyvatel. Nejde však ani tak o stáří automobilů, jako spíše o typ pohonu. Francie má v plánu výraznou podporu elektromobility. A to tím stylem, že chce přijít s různými pobídkami, které by byly spojeny s výrazný zvýhodněním daných automobilů. Ty by se rázem staly finančně výhodnější, lidé by nad koupí míně váhali a podíl elektromobilů ve Francii by se zvyšoval.

Boj proti spalovacím motorům

Co stojí za tím, že vznikl tento plán? Je to pochopitelné. Nejde o nic jiného, než o boj proti klasickým spalovacím motorům, které se v Evropě stávají nepřítelem číslo jedna. Někde jsou to ekologické daně, jinde to jsou zákazy vjezdu do měst, a ve Francii je to aktuálně snaha o jejich likvidaci a jejich nahrazení elektromobilem.

Pobídky by měly financovat i samotné automobilky

Kde se mají vzít peníze na podporu elektromobilů? Část by měla jít z příjmu, který bude plynout z ekologické daně, kterou budou zatížena vozidla, která produkují větší množství emisí, než si Francie stanovila jako limit. Má jít o částku až 40 milionů eur.

Plán na získání dalších finančních prostředků je však ještě o něco odvážnější. Vláda má v plánu jednat se samotnými automobilkami, zda by také svými pobídkami nepodpořili snahu o z větší dostupnost elektromobilů. Jde o zajímavý paradox, jelikož francouzská vláda po automobilkách nechce nic jiného, aby dali lidem peníze za to, že od nich nebudou kupovat klasické, stále dominující vozy.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Nissan představil v Hannoveru exkluzivní provedení dodávky e-NV200

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora