Francouzští policisté varují před novým trikem zlodějů, místo zdánlivé pomoci řidiče okradou

I když už řidiči nejsou se svými kolegy za volantem tak solidární jako před několika dekádami, stále ještě řada z nás zastaví a nabídne pomoc někomu, kdo je evidentně ve šlamastice, se kterou si neumí poradit. A teď nemáme na mysli autonehody – u nich povinnost zastavit a pomoci ukládá dokonce zákon, pokud jsou na místě zranění.

Zloději cílí na cizince

Solidarita však upadá nejen v důsledku stále kvalitnějších a dostupnějších asistenčních služeb, ale také vinou různých podvodníků a zlodějů. Ti letos o prázdninách ve velkém řádili ve Francii. Místní dálniční policie před nimi opakovaně varovala nejen francouzské občany, ale také projíždějící zahraniční řidiče, na které zloději cílí nejčastěji. Poznají je snadno podle poznávací značky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

I proto zaznamenali policisté nejvíce pokusů o krádež v pohraničním departmentu Meuse, kde narazíte na řadu řidičů z Beneluxu nebo Německa. Zloději nejprve propíchnou pneumatiku auta, jehož řidič se od něj na benzinové stanici nebo dálničním odpočívadle vzdálí. Když pak oběť začne prázdnou pneumatiku měnit za rezervu, zloději se dají do díla.

Nabídnou pomoc

Zloději nejčastěji nabídnou pomoc nebo jiným způsobem odlákají pozornost své oběti. Zatímco jeden z nich s obětí živě diskutuje, případně ji odvede stranou například pod záminkou, že má v autě vhodné nářadí pro výměnu kola, druhý komplic se vplíží do odemčeného vozu a sebere vše, na co narazí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zlodějům pochopitelně hraje do not i jazyková bariéra, komunikace v jiném než rodném jazyce je obecně náročná na pozornost. Francouzští policisté proto sestavili seznam doporučení pro řidiče, kteří se chtějí těmto nepříjemnostem vyhnout:

  • Parkujte v prostoru monitorovaném kamerami, takovým místům se zloději raději vyhýbají
  • Cennosti nikdy nenechávejte volně ležet v kabině
  • Auto vždy zamykejte, i když se od něj chcete vzdálit jen na vteřinku
Zdroj: Autorský text