Jak postupovat při ekologické likvidaci vozidla a vyřazení z evidence?

Snímka Obrazovky 2023 07 28 O 11.15.54 (2)

Jakmile váš automobil doslouží svému účelu a stane se autovrakem, je na čase přemýšlet o jeho zlikvidování a vyřazení z evidence. Správný postup při ekologické likvidaci je důležitý pro životní prostředí, ale může vám také přinést určitou finanční odměnu.

Najděte spolehlivou provozovnu

Pokud se rozhodnete pro likvidaci svého starého vozidla, je důležité zvolit spolehlivou firmu, která zajistí, že proces proběhne správně. Pokud se obrátíte na kvalitní společnost, celý proces zvládnete hravě bez starostí. Navíc máte jistotu, že likvidace bude provedena v souladu se zákonem.

Je důležité zdůraznit, že doklad potřebný pro odhlášení vozidla z evidence může vystavit pouze certifikovaná společnost, která po splnění přísných podmínek získá povolení k likvidaci vozidel. Využít můžete například autocentrum Vojkov. Kromě ekologické likvidace nabízí také výkup vozidel na náhradní díly. Na výběr je z řady dalších provozoven – Ministerstvo životního prostředí nabízí přehledný seznam.

Mohlo by vás zajímat:  Světové auto roku 2018 má svého vítěze
Zdroj obrázku: vlastní / Likvidacevojkov.cz

Zkontroluje finanční podmínky

Každá provozovna má podmínky likvidace vozidel různé. V některých případech musíte za odtah či převzetí vozidla zaplatit. Naopak jiné firmy vám dokonce mohou nabídnout odměnu – nejvyšší odměny jsou za kompletní autovraky. Některé provozovny nabízí tyto služby zdarma a bez odměny, můžete proto zvážit, zda lze vozidlo prodat na náhradní díly a získat tak aspoň nějaké finance.

Připravte si potřebné doklady

Aby likvidace mohla proběhnout, budete muset předložit několik dokladů. Jedním z nich je občanský průkaz, případně jiný doklad totožnosti. Dále je třeba mít s sebou velký technický průkaz vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Nejdůležitější věci, na které se zaměřit před návštěvou STK

Právnické osoby musí přiložit ještě výpis z obchodního rejstříku. V případě, že nejste vlastníkem vozidla, budete potřebovat také plnou moc.

Pro vyřazení automobilu z registru vozidel budete později potřebovat potvrzení o ekologické likvidaci. To vám vystaví likvidátor autovraku.

Vyřazení vozidla z evidence

Důležitou součástí procesu je odhlášení auta z registru vozidel. K tomu budete potřebovat na úřadě občanský průkaz, případně plnou moc. Dále pak malý a velký technický průkaz, všechny registrační značky, zmíněně potvrzení o ekologické likvidaci a příslušný formulář. Některé provozovny mohou odhlášení vyřešit za vás, máte to tak zcela bez starostí.

Mohlo by vás zajímat:  Z aut na stadiony aneb Proč fotbalisté sedí na automobilových sedadlech

Jakmile je odhlášení dokončené, zbývá ještě zrušit povinné ručení u vaší pojišťovny. Pokyny se u jednotlivých pojišťoven liší, zpravidla je však třeba doložit kopii technického průkazu, ve kterém je uvedeno vyřazení vozidla. Dále pak potvrzení o ekologické likvidaci.

Mnohdy stačí vyplnit formulář, který lze poslat online, snadno tak vyřešíte ukončení smlouvy.

Ekologická likvidace vozidla je zodpovědným krokem, který přispívá k ochraně životního prostředí. Celý proces není složitý, likvidátoři mnohdy nabízí komplexní služby a zařídí tak vše důležité za vás.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora