Je celoroční pneumatika správnou volbou? Raději investujte do kvalitní letní a zimní sady

Pneumatiky

Bez kvalitního obutí se žádný automobil neobejde. Vzhledem k podnebí České republiky je třeba počítat s teplými léty a chladnou zimou. Oba tyto druhy počasí je třeba zohlednit jak v našem stylu jízdy, tak hlavně v tom, jaké pneu na vůz pořídíme. Postačí nám takzvané celoroční, nebo je třeba používat samostatné sady letních a zimních? Na tuto otázku vám odpovíme.

Testy pneumatik jako hlavní vodítko

Než se  podíváme na to, jak se jednotlivé varianty liší, je třeba přihlédnout k faktu, že velký podíl na jejich kvalitě má i samotný výrobce a následně konkrétní model, který vypustí do světa. Pomoci s orientací v kvalitě pomohou testy pneumatik. Ty pravidelně provádí řada autoklubů, stejně jako různých auto/moto magazínů. Často jsou testované pneumatiky podrobeny několika zkouškám a díky skutečné objektivnosti je možné sestavit žebříček od těch nejlepších, až po varianty kterým je dobré se raději vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Pomyšlení na mobilní telefon může skončit tragédií!

Kvalitní zimní pneumatiky mají lepší vlastnosti než celoroční pneuCeloroční pneumatika dává smysl spíše při menším nájezdu

Pokud vám auto po většinu roku stojí před domem nebo parkuje v garáži, mohou dávat celoroční pneumatiky smysl. Těch pár stovek až tisíců kilometrů ročně dokáže zvládnout. Kdo však jezdí pravidelně, měl by myslet na to, že celoroční pneumatiky jsou určitým kompromisem. To se může negativně podepisovat na jejich životnosti v tom směru, že se budou rychleji sjíždět než klasické sady určené na dané roční období. Při pravidelném používání vozu se investice do celoročních nemusí z finančního hlediska ani vyplatit.

Ve ztížených podmínkách nemusí splnit očekávání

Pokud auto používáte zřídkakdy a vyjíždíte skutečně jenom ve chvíli, kdy je vozovka suchá a čistá, jízda s celoročními pneumatikami by neměla být žádným problémem. Když však musíte vyrazit bez ohledu na počasí venku, může být velkým rizikem. V zimě, kdy je vozovka pokryta vrstvou sněhu je taková jízda velmi riziková. Testy zimních pneumatik jasně potvrzují, že dokážou oproti celoročním nabídnout několikanásobně lepší vlastnosti pokud jde o záběr, ovladatelnost vozu nebo potřebu udržení jízdní stopy.

Mohlo by vás zajímat:  Kia vyvinula unikátní airbag. Vyplňuje prostor mezi řidičem a spolujezdcem

Problémy samozřejmě mohou nastat i v létě. Časté průtrže mračen jsou spojeny s okamžitým pokrytím vozovky množstvím vody. Zatímco kvalitní letní pneu dokážou spolehlivě vodu odvádět a eliminovat případný aquaplaning, u univerzálních sad není jejich efektivita až tak vysoká.

Kvalitní pneu dávají pocit jistoty

Při výběru pneumatik je třeba zohlednit i styl vaší jízdy a to, co od svého vozu očekáváte. Na to má vliv nejenom vaše řidičské umění, ale také volba obutí. Zvláště v zimě mohou být rozdíly markantní a kvalitní zimní pneumatiky jsou k nezaplacení. Hlavně proto, že se výrazně podílejí na vašem bezpečném dojezdu od cíle. Od pneumatiky většinou očekáváme, že nás podrží. Že zaberou když je potřeba, že zajistí dobrou ovladatelnost vozu, stejně jako mohou pomoci zkrátit brzdnou dráhu. Dávají pocit jistoty, že se s vozem bude při konkrétním manévru dít to, co očekáváme. Celoroční tyto jistoty nabídnout nemohou. Jsou určitém kompromisem mezi pneu na léto a na zimu a to se na jejich vlastnostech musí určitým negativním způsobem podepsat.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora