K mlžení oken dochází i v létě. Prevencí tomu lze zabránit

Male With Sunglasses Driving Car

Většina z nás má zamlžování skel spojené s provozem v podzimních a zimních měsících. V zimě navíc může zkondenzovaná vlhkost namrznout a plánovaný odjezd značně zkomplikovat. Ale skla se mohou zamlžit i uprostřed léta a často ve chvílích, kdy byste to nejméně čekali. Zamlžená skla jsou přitom nebezpečná bez ohledu na roční období. Za jakých podmínek vás může zamlžování překvapit a jak se mu nejlépe vyhnout?

Vysoký rozdíl teplot

K tomu, aby nejen na skle začala kondenzovat vlhkost, je třeba vysoký rozdíl teplot. Obecně platí, že musí jít o 20 a více stupňů. To je mimochodem důvod, proč se zdánlivě bezdůvodně zamlžují sklenice s nápoji z lednice, které postavíte na stůl. Nebo proč se v létě rosí sklenice s čerstvě načepovaným pivem. Jedete-li v horkém letním dni v autě s naplno puštěnou klimatizací, rozdíl mezi plochou, na kterou praží slunce, a interiérovou teplotou v autě může být tak vysoký, že vlhkost začne také kondenzovat.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty o zimních pneumatikách: Tímto argumentuje velký počet řidičů
Zdroj obrázku: Freepik

Vysoká vlhkost vzduchu

Ale to pochopitelně neznamená, že se vám třeba v Chorvatsku zamlží okénka při každé jízdě v horkém dni. Většinou je třeba splnit ještě jednu podmínku a tou je vysoká vlhkost vzduchu, alespoň kolem 80 %. Mluvíme-li o Chorvatsku, zamlžování oken vás může potkat zejména v horách, které vlhkost zadržují a kde častěji prší i v létě. Na pobřeží Jadranu pak k vysoké vlhkosti vzduchu může dojít většinou jen po nějaké prudké letní bouřce, po níž se začne část deště obratem odpařovat.

Mohlo by vás zajímat:  Při policejní kontrole hraje řidičovo chování velkou roli. Ovlivní přístup policisty i výši pokuty

Umyjte si skla

Zamlžování oken je fyzikální jev, jemuž není při splnění výše zmíněných podmínek možné zabránit. Ale jeho dopady lze omezit. Vlhkost lépe kondenzuje na skle s nečistotami, na kterém se lépe drží. Umytá skla jsou tak skvělou prevencí. Zároveň je vhodné nepouštět klimatizaci úplně naplno, rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou by podle doporučení odborníků neměl být větší než 5 °C.

Zdroj: https://www.cars24.com/blog/how-to-remove-fog-from-car-glass/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora