„Když to není nutné, na stopce nezastavuji.“ V křižovatkách mnoho řidičů bezdůvodně brzdí provoz

Stop Sign City While Dawn

Většina z nás si pamatuje, co ho v autoškole učili. Že správné chování před křižovatkou, osazené dopravní značkou „Stůj a dej přednost“, je pochopitelně zastavit a dát přednost v jízdě. Je to základní zásada, kterou by měl znát každý řidič: zastavit, vyčkat a až poté pokračovat. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale realita ukazuje, že mnoho řidičů nedodržuje tato pravidla správně, což může narušovat provoz. A teď nemám na mysli ty řidiče, kteří značku nerespektují. Mám na mysli ty řidiče, kteří patrně ve své neznalosti nebo nadměrné opatrnosti zastavují více, než je nutné.

Chyby na křižovatkách

Mnoho řidičů bohužel na křižovatkách ignoruje základní pravidla. Značka „Stůj, dej přednost v jízdě“ už dle svého názvu jasně definuje, jak postupovat. Ale někteří ji ignorují. I když tam značka je, piráti silnic nezastaví a jedou dál. Pokud policie takový přestupek zaznamená, čeká řidiče pokuta. Dalším častým problémem je, že i když řidiči zastaví na značce, často nedá přednost ostatním, což může být nejen protiprávní, ale také nebezpečné. Sice zastaví, ale tím splní jenom polovinu příkazu dané značky. Musí splnit i druhou část – dá přednost.

Mohlo by vás zajímat:  Nová nákladní pneumatika Michelin postavena na 4 patentovaných technologiích, je určena na mokro, sníh i břečku
Zdroj obrázku: Freepik

Zbytečné brzdění

Pak tu máme řidiče, kteří se rozhodnou zastavit na křižovatce vícekrát, i když by stačilo zastavit správně jednou. Zákon sice stanovuje povinnost zastavit, ale není striktně specifikován přesný bod zastavení. Důležité je mít přehled o situaci v křižovatce – řidiči by měli dbát na bezpečnost a dobrý rozhled. Takže tedy, pokud jste druhý v pořadí, zastavíte za prvním vozem a už z tohoto místa máte do křižovatky dobrý výhled, nemusíte zastavovat podruhé. Svou povinnost zastavení jste splnili a pokud jste zároveň dali i přednost, můžete rovnou vyrazit, třeba hned v závěsu za vozidlem před vámi.

Mohlo by vás zajímat:  Desatero bezpečné jízdy, které většina řidičů stále neovládá

Plynulost na silnici

Nezájem o plynulost provozu je problémem, který je spojený s výše uvedeným. Někteří řidiči se zastaví vždy striktně na hranici křižovatky, i když by mohli pokračovat bez zastavení, když už jednou stáli. Policisté zdůrazňují, že „řidič by měl zastavit tam, kde má dobrý rozhled“. Pokud zastavíme v koloně vozidel a máme dostatečný rozhled a cesta je volná, můžeme pokračovat bez dalšího zastavení, což zrychlí provoz. Samozřejmě, ne vždy je toto možné a bezpečné, proto je důležité posoudit každou situaci individuálně. Ale to, že zastavíme jako druhý nebo třetí v pořadí, a potom už jedeme, nemusí být nic proti ničemu.

Zdroj: Autorský text, https://www.policie.cz/clanek/stuj-dej-prednost-v-jizde.aspx