Moderní systémy v autech usnadní jízdu na podzim

Dad Driving With His Family

Možná patříte mezi ty, kteří automatické a poloautomatické systémy v autech nevidí rádi. Ostatně čeští řidiči patří v různých mezinárodních srovnáních mezi ty nejkonzervativnější. Ale existují i vychytávky, které jsou opravdu užitečné. A v podzimním provozu, který na řidiče klade zvýšené nároky, je určitě oceníte, pokud jim dáte šanci. Jaké vychytávky běžně mají moderní auta?

Adaptivní světlomety

Auta dnes mají celou řadu senzorů, které monitorují, co se dá. Včetně počasí a světelných podmínek. Toho pak mohou konstruktéři využít pro adaptivní světlomety. Jde v principu o chytrá světla, která se přizpůsobí okolnímu prostředí a mění směr a intenzitu světla podle okolního prostředí a stylu jízdy. V automatickém režimu se tak mohou samy zapínat a vypínat mlhovky i dálková světla, čehož si určitě všimnete. Drobných úprav světelného toku však nikoli, přestože vám jízdu usnadní.

Mohlo by vás zajímat:  Nad dieselovými motory se pomalu sklání soumrak, přitom jsou stále oblíbené
car-with-headlights-road-with-autumn-trees
Zdroj obrázku: Freepik

Automatické stěrače

Stejná čidla jako adaptivní světlomety využívají i automatické stěrače, které se spouští samy a rychlost stírání přizpůsobují hustotě deště. A je tu ještě jedna velká výhoda, automatické stěrače vás totiž samy upozorní, že je s nimi něco v nepořádku, třeba když jsou zanesené napadaným listím nebo se v nich zasekne kamínek. Tak předcházejí nejen poškození stěračů, ale také případnému poškrábání skla.

Systémy proti zamlžování skel

Bez ohledu na všechny automatické systémy je to stále ještě řidič, kdo dělá za volantem všechna důležitá rozhodnutí a vůz ovládá. A ten pochopitelně potřebuje perfektní výhled. Moderní auta proto mají systémy proti zamlžování skel, které jsou užitečné zejména v sychravých podzimních dnech s vysokou vlhkostí vzduchu. Tyto systémy automaticky větrají a vytápějí interiér vozu dle potřeby. Jejich součástí už dnes běžně bývá také vyhřívání zpětných zrcátek, které zabrání jejich zamrznutí, ale také zamlžování.

Zdroj: https://bmmagazine.co.uk/in-business/how-new-car-technology-makes-driving-easier-safer/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora