Kvůli jedné drobnosti hrozí za převoz kol pokuta. Výrobci nosičů tomu jen napomáhají

Crossover Car With Two Road Bicycles Loaded Rack Parked Coastal Road

Poslední roky zažívá cyklistika velký boom. Mnoho lidí vyráží ze svého bydliště na výlety do okolí. Komu toto přestává stačit, pořídí si nosič, ten umístí na auto, upevní kola a jede dál. Právě převozem jízdních kol na autě se mnoho řidičů vystavuje riziku zbytečné pokuty. Stačí přitom drobnost a vše může být v pořádku.

Jeden typ nosiče

Nosičů na jízdní kola je několik. U těch na střechu je povinností hlídat si pouze výšky mostů, aby nedošlo k nárazu. U těch za tažné zařízení však nastává problém, za který hrozí pokuta. Když je nosič umístěn a kola jsou na něm, není dobře viditelná registrační značka vozidla. A právě toto odporuje zákonu. Už v tu chvíli může řidiče policie zastavit a pokutovat ho za tento přestupek.

Mohlo by vás zajímat:  Světové ženské auto roku má své vítěze. Hned 2 ceny brala Kia

Výrobci vycházejí vstříc

Řada výrobců nosičů kol se snaží svým zákazníkům vycházet vstříc. A tak společně s nosičem kol dodávají i provizorní tabulky, které mají nahradit standardní registrační značku. Tato tabulka se následně umístí na nosič. Údaje jsou shodné s klasickou RZ a tak je auto identifikovatelné. Tento krok ze strany výrobců je sice zajímavý, ale z pohledu zákona špatný. I za toto hrozí pokuta.

Zdroj obrázku: Freepik

Vždy pouze originál

Zákon hovoří zcela jasně a jediným možným označením auta je to, kdy je použita originální tabulka registrační značky. Špatně je tedy jak to, kdy je RZ na autě zakrytá, tak i to, kdy je na nosiči alternativní tabulka od výrobce.

Mohlo by vás zajímat:  Komentář: Povinná vzdálenost objíždění cyklistů ukazuje, kolik věcí se při schválení nedomyslelo

Řešení jsou dvě

Daná situace má hned dvě řešení. Buď sejmutí registrační značky z auta a její umístění na nosič kol. Není však příliš praktické neustále sundávat a nandávat značku, podle toho, zda nosič vezeme, nebo ne. Druhou, efektivnější cestou, je žádost o vydání třetí tabulky registrační značky. Ta bude umístěna na nosič kol trvale a v tu chvíli řidič splní při přepravě kol veškeré povinnosti, které má. Ne každý ale toto využívá, což následně vede k udělování pokut.

Zdroj: https://www.tuningblog.eu/en/categories/tuev-laws-ban/license-plate-bike-carrier-288297/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora