Lamborghini šokovalo Ženevu konceptem Veneno

Italské Lamborghini dokáže vždy něčím překvapit. V roce 2010 to bylo Sesto Elemento, loni zase otevřený Aventador J. Tohle dílo, je ale úplně jiná liga. Veneno se řadí na absolutní vrchol dnešní automobilové tvorby. 

Odpovídá tomu hlavně design. Inspirace závodními automobily je více než zřejmá, stejně jako snaha o aerodynamicky dokonalé auto. Z těchto odvětví pochází například ploutev spojující křídlo a střechu nebo velké nastavitelné zadní křídlo. V zadní části pak Lamborghini instalovalo mohutný difuzor a neobvyklou koncovku výfuku. Na bocích hledejte italskou trikolóru a zaujmou také nízkoprofilové pneumatiky ruku v ruce s dvacetipalcovými koly. Tohle je prostě geniální. 

Po usednutí do interiéru Vás čeká pocit závodníka. Anatomické sedačky čalouněné Alcantarou Vás obejmou a už nepustí. Když se s tím vypořádáte a zapátráte, co dalšího na Vás čeká, jistě zaznamenáte žlutě podbarvené budíky, spartánskou přístrojovou desku a hlavně vybrané materiály – kůží, Alcantarou a karbonem se nešetřilo. 

Ještě větší klenot než je design a interiér se však ukrývá pod kapotou. Atmosférický dvanáctiválec původem z Aventadoru, dostal 50 koní navrch, takže Veneno má dohromady 750 koní. Spolu s hmotností 1450 kg (nízká díky použití CFRP), sedmistupňovou převodovkou ISR a stálým pohonem všech kol to stačí na zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,8 vteřiny a maximální rychlost 355 km/h. 

Mohlo by vás zajímat:  Lister-Jaguar XJS na prodej

A to nejlepší na závěr. Lamborghini vyrobí celkem tři kusy tohoto konceptu! Všechny tři už jsou ovšem rozebrané a to za cenu 3 milióny euro (cca 77 000 000 Kč) za kus. 

Zdroj: Lamborghini