Maminka vyhrála spor o netradiční SPZ, úřady ji měly za vulgární

222

V České republice si oficiálně můžeme SPZ na přání kupovat teprve posledních pár let, přestože i v minulosti kolovaly fámy o tom, že kdo zaplatil, mohl si vybrat ze značek, které zrovna byly k dispozici. A že se k podpultovému prodeji schovávaly speciální nebo snadno zapamatovatelné SPZ. V celé řadě jiných zemí se však SPZ, tedy správně řečeno registrační značky na přání prodávají dlouho. A například ve Spojených státech dostanete danou tabulku „na doživotí“, zůstane vám, i když auto prodáte. Očekává se, že si ji přendáte na další vůz.

Mohlo by vás zajímat:  Start-stop systém skutečně přináší výhody. Většina řidičů ale upřednostní svůj komfort
Zdroj obrázku: CNN Newsource

Vyčůrej se, než pojedeme

A právě o takovou poznávací značku se jednalo ve sporu stát New Hampshire vs. Wendy Augerová. Ta jezdí už asi patnáct let s poznávací značkou PB4WEGO. Pokud mluvíte anglicky, snadno rozklíčujete význam značky. Ve skutečnosti na ní stojí „Pee before we go“, tedy česky „vyčůrej se, než pojedeme“. Skvělá poznávací značka pro maminku s malými dětmi.

Společensky nevhodná SPZ

Letos v říjnu však vyzval stát New Hampshire Augerovou, aby se své poznávací značky vzdala, protože zahrnuje frázi spjatou se „skutky nebo funkcemi, které jsou spjaty se sexualitou či vylučování“. Augerová se proti něčemu takovému ohradila. Přestože se necítí být politickou aktivistkou, rozhodla se úřední rozhodnutí soudně napadnout, pokud nebude mít jinou variantu.

Mohlo by vás zajímat:  Autoškola má připravit budoucí řidiče na běžný provoz, ve skutečnosti akorát učí špatné návyky
Zdroj obrázku: CNN Newsource

Úřady nejprve Augerové nabídli bezplatnou výměnu za jakoukoli poznávací značku, která je doposud k dispozici. S pomocí rodinného přítele ovšem Augerová tuto nabídku odmítla a pokračovala ve sporu. Američtí úředníci nakonec po několika delších jednáních s Augerovou i jejím přítelem ustoupili, a ta tak může svou poznávací značku používat i nadále.

České značky na přání

České poznávací značky na přání mají poměrně přísná pravidla, a tak u nás mnoho excesů nehrozí. Ve všech případech musí česká SPZ obsahovat 7 znaků, z nichž alespoň jeden je číslem a jeden písmenem. Po českých silnicích tak jezdí například auta s těmito SPZ:

  • BAD B0YS
  • T0P D0RTY
  • CAR 0LINE
Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora