Máte domluvený prodej auta, ale jste v karanténě? Vše se dá vyřešit!

Pexels Artem Podrez 4492050

Doba zákazu setkávání, cestování mezi okresy a podobných omezení je prozatím za námi. Kdo se celou zimu chystal na koupi či prodej auta, ten už dost možná stihl zbystřit, že se pro tyto transakce otevírá dokonalý prostor.

Koronavirová pandemie automobilovému trhu příliš nepřála, a to jak v případě soukromých, tak i komerčních prodejců. Během loňského roku klesl počet prodaných vozů o 18,8 %, což v číslech znamená asi 47 tisíc osobních vozů.

Nyní už se však rozvolňuje, a kdo se chce z jakéhokoliv důvodu zbavit svého opotřebovaného auta, ten má zelenou. Válka s koronavirem ale zatím ještě není u konce a je tedy třeba počítat s tím, že se vám do cesty mohou připlést nepříjemné potíže. 

Hygiena může zavolat kdykoliv

Když přijdete do kontaktu s nemocným, ani o tom nemusíte vědět. Tato informace si vás najde až o pár dní později, kdy vás kontaktují z hygieny, nebo pocítíte první příznaky. Pokud scénář pokračuje pozitivním testem, znamená to pro vás jediné – čeká vás čtrnáct dní v karanténě

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě dokonalé auto může pár týdnů po koupi vypadat úplně jinak. Triky prodávajících fungují

Ta má jasně daná pravidla, která je kvůli bezpečnosti vašeho okolí třeba přísně dodržovat. Všechny informace najdete na Covid portálu Ministerstva vnitra, my uvádíme pouze tu nejzásadnější – člověk v karanténě musí zcela přerušit svůj společenský život a zdržovat se pouze doma či na vlastním pozemku.

Pokud právě domlouváte prodej auta, máte smůlu, protože se s potenciálním kupcem během karantény jen tak nesetkáte. Porušením pravidel totiž neohrožujete pouze zdraví druhé osoby, ale také riskujete pokutu, která může dosáhnout až 3 milionů korun.

Nechte se zastoupit

Prohlídku vozu, podpis smlouvy či přepis auta však nemusíte ihned rušit. Některé záležitosti jako již zmíněné vyřízení kupní smlouvy a platbu vyřídíte i online z pohodlí domova – jakožto prodávající k tomu potřebujete jen tiskárnu se skenerem.

Mohlo by vás zajímat:  Audi v nadcházejících týdnech postupně obnoví výrobu v Evropě

Nicméně ani osobní setkání nemusíte rušit, pokud si za sebe najdete vhodného náhradníka, který vás zastoupí

Pokud půjde o prohlídky, je třeba člověka informovat o všem, co by měl kupující vědět – jaký je stav tachometru, zda vozidlo prošlo rozsáhlejšími opravami či haváriemi, jakou má spotřebu a tak podobně.

Když pak dojde na běhání po úřadech, je třeba dát dohromady plnou moc k přepisu vozidla, kterou bude váš zástupce potřebovat nejen od vás, ale pokud na úřad půjde sám, tak i od kupujícího.

Přepis je nutné uskutečnit do deseti dnů od prodeje vozu, není tedy dobré otálet. Eventuelně můžete nechat vyřízení na kupujícím, to se však nedoporučuje. Pokud by se totiž nový majitel o tyto náležitosti nepostaral, budete to vy, kdo jeho nedbalost odnese.

Schůzku s kupujícím odložte

Ani prodej, ani nákup auta není úplně jednoduchou záležitostí za normálních podmínek, natož pak v případě, že jedné ze stran byla nařízena karanténa.

Mohlo by vás zajímat:  Mnohé amatérské rady ohledně péče o motor autům škodí, řidiči jim přesto věří

Jestliže se cítíte zdraví, možná vám pár komplikací navíc nebude dělat problém, ale pokud musíte využít veškeré síly, abyste vůbec vstali z postele, určitě bude lepší celý proces odložit na později. Přece jen nejde o nic tak vážného.

Vzhledem k tomu, jak dlouho už se s námi pandemická opatření táhnou, nebude žádný kupec překvapen a pochopí, když schůzku kvůli vaší situaci odložíte. Pokud má opravdový zájem a příliš ho netlačí čas, určitě vás pochopí a pár dní navíc počká.

Také bychom měli říct, že tato opatření neplatí pouze pro onemocnění koronavirem, ale i další zdravotní problémy. Když se cítíte pod psa, raději dejte obchod stranou a dopřejte si klid, který potřebujete. Nebudete tak riskovat, že někoho nakazíte, a posléze vás při prodeji nebude nic rozptylovat.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora