Měnit stěrače před zimou je vyhazování peněz. Důvod vyjde najevo až později

Stěrače jsou sice drobnou, ale nesmírně důležitou výbavou každého vozu. Jenom díky nim může být zajištěna bezproblémová viditelnost z vozu. A nejde jenom o to, že odvádějí vodu při dešti, ale lze s nimi setřít i jakékoliv nečistoty, které na skle ulpí od ostatních aut. A jelikož se stěrače postupně opotřebovávají, je třeba je čas od času vyměnit. Mnozí to dělají před zimou, což je velká chyba.

Stav stěračů rozhoduje

V první řadě je třeba říct, že samozřejmě rozhoduje stav samotných stěračů. Pokud jsou ve stavu, kdy opravdu svou funkci neplní, jak mají, je namístě je vyměnit bez ohledu na roční období. Jsou ale lidé, kteří mění stěrače pravidelně, v určitých intervalech, bez ohledu na jejich stav. I když dobře slouží, přesto je nahradí novými. A právě ti by měli raději počkat až na jaro. Důvody si mnohdy neuvědomí.

Náročný zimní provoz

Doba použitelnosti stěračů jde obvykle ruku v ruce s tím, jak hodně se používá auto. Tomu s minimálním nájezdem vydrží dlouho, ale kdo jezdí pravidelně, hodně a bez ohledu na počasí, nesmí výměnu zanedbávat. Zima je obvykle z hlediska využití stěračů poměrně náročným obdobím. Nejenom že jsou častěji v provozu, ale také musí gumičky stěračů vydržet větší nápor než v jiných obdobích.

Zdroj obrázku: Freepik

Typické zimní problémy

Zimních problémů se stěrači je hned několik. Mezi nejznámější rozhodně patří to, že mohou k čelnímu sklu přimrznout a potom jsou poměrně nešetrným způsobem odtrhnuty. Dalším problémem je stírání namrzlého skla, kdy gumička stěrače musí přejíždět po drobných a pochopitelně ostrých krystalcích ledu. Ani to stěrači nijak neprospívá. A k tomu se přidává sůl či jiná chemie ze silnic, mísená s nečistotami.

Nejlépe po zimě

Pokud stěrače stále ještě dobře slouží, je vhodné nechat plánovanou výměnu na později. Jinak může dojít ke známému problému. Nové stěrače během zimy dostanou natolik zabrat, že jsou na jaře nepoužitelné a jedinou cestou je další investice do nových. A to může s každým rokem lézt zbytečně do peněz.

Zdroj: https://ama.ab.ca/articles/change-wiper-blades