Mobil je při jízdě zakázaný, řidiči se ale věnují mnohem problémovějším činnostem

Mít v ruce za jízdy mobil nebo jiné elektronické zařízení může být ze strany policie potrestáno. Zákony mluví o zákazu použití daných zařízení během jízdy. Jsou ale i činnosti a aktivity, které povoleny jsou. A mnohdy mohou být nebezpečnější než mít pár sekund v ruce telefon. O jaké činnosti jde?

Infotainment

Nastává doba, kdy z vozidel mizí klasická mechanická tlačítka. Ta jsou postupně nahrazována infotainmenty. Nejenom že jejich ovládání může být složité a zdlouhavé. Ale také vede k velké nepozornosti za volantem. Místo stisknutí jednoho tlačítka je třeba hledat danou funkci i několik desítek vteřin. Během nich, kdy se řidič plně nevěnuje řízení, může nastat mnoho problémů.

Cigareta

Celá řada řidičů jsou i náruživými kuřáky. A tak neváhají si cigaretu či doutník zapálit i ve svém voze. Nejenom že jsou rozptylování hledáním zapalovače nebo samotným zapalování. Také se nevěnují řízení při potahování z cigarety a klepání popela. To vše rozptyluje. Navíc při porovnání s mobilem, ten když nám spadne, nic se neděje. To stejné se však nedá říci v případě hořící cigarety, kdy začneme okamžitě zmatkovat a hledat ji.

Mohlo by vás zajímat:  Sezónní kontrolu auta je nutné provést každé roční období
Zdroj obrázku: Freepik

Jídlo a pití

Jíst a pít musíme, ale neměli bychom to dělat v autě. Během daného občerstvení se přestáváme věnovat řízení a hrozí problémy. Typickými situacemi je otevírání a zavírání lahve s nápojem nebo rozbalování bagety či jiné svačiny. A u všech těchto úkonů potřebujeme obě ruce. Navíc při vylití nápoje či ušpinění od jídla se snažíme za jízdy skvrnu čistit, což opět naši pozornost odvádí.

Spolucestující

Ne nadarmo je v autobusech cedulka, aby cestující nemluvili za jízdy s řidičem. Rozhovor totiž může odvádět pozornost. Zvláště pokud se do něho řidič aktivně zapojuje a jedná se o téma, nad kterým musí přemýšlet. V tu chvíli věnuje pozornost něčemu zcela jinému, než je řízení. A to nemusí končit dobře.

Zdroj: https://www.cdc.gov/transportationsafety/distracted_driving/index.html