Na podzim se vyplatí věnovat pozornost stěračům

Windscreen Wipes Cleaning Windshield Glass Rainy Day

Obvykle se doporučuje stěrače vyměnit brzy na jaře, krátce poté, co roztaje poslední sníh. Je pravda, že v zimě dostávají extrémně zabrat. Ale právě proto je vhodné zaměřit se na ně také na podzim. Stále extrémnější počasí totiž v létě přichází s bouřkami a krupobitím, přívalovými dešti i větrem, který může dosahovat i síly orkánu. To všechno často končí různými větvemi nebo i kameny a kamínky na předním skle, které mohou poničit jednak sklo samotné a jednak stěrače. A tak je dnes vhodné kontrolovat stěrače i na podzim, abychom měli jistotu, že jsou na náročné podzimní a zimní jízdy v odpovídajícím stavu.

Mohlo by vás zajímat:  K výběru ojetého vozu se vyplatí přizvat automechanika. Nebojte se smlouvat o ceně

Zpuchřelé stěrače

Asi nejdůležitější částí každého stěrače je guma, která okno stírá. Ta může časem zpuchřet, degraduje například, když na ni celé dny praží slunce. Také další povětrnostní vlivy gumě stěrače moc nepřidávají. Už po několika měsících tak začnou stěrače nechávat šmouhy, buďto vodu a nečistotu neodstraní vůbec, a ty tak na okně zůstanou, nebo je spíš tak nějak rozmažou, takže výhled z auta je ještě horší, než kdybyste žádné stěrače nevyužili.

Zdroj obrázku: Freepik

Výměna gumičky

S trochou šikovnosti nemusíte vyměňovat celý stěrač, pokud není mechanicky poškozené celé jeho rameno, ale je zmíněnou gumičku. To je pochopitelně také mnohem levnější varianta. Gumičky přitom můžete objednat ve velkém balení třeba o dvaceti kusech, v takovém případě budete mít vystaráno na několik let. Výměna je ale relativně pracná, a pokud se vám nepodaří, můžete poničit stěrač i sklo.

Mohlo by vás zajímat:  Na návštěvu autobazaru se vyplatí dobře se připravit

Výměna celého stěrače

Proto se častěji mění celé stěrače, byť je to pochopitelně nákladnější. Ale i při výměně celého stěrače lze ušetřit, také tady je možné na internetu objednat větší balení s více kusy, které vám vydrží několik let. Je však vhodné kupovat pouze originální náhradní díly, levnější alternativy mohou nadělat více škody než užitku.

Zdroj: https://www.overdrive.in/news-cars-auto/features/five-tips-on-wiper-care-for-your-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora