Na podzim se doporučuje nechat některé funkce zapnuté

Finger Pressing Fan Switch Car Air Conditioning System

Léto je za námi, což je pro mnohé, zejména profesionální řidiče úleva. Se zhoršujícím se počasím postupně ze silnic zmizí sváteční řidiči, motorkáři i cykloturisté. A nahradí je kluzké tlející listí, ranní mlhy a dlouhé deště, které jsou pro podzim za volantem typické. Jinými slovy, podzim na silnici je o poznání náročnější než slunné letní dny, kdy bylo světlo až bezmála do desíti večer. Řízení by nám měly usnadnit různé systémy, kterými jsou moderní auta doslova prošpikována. A které nás často svádí k tomu, abychom je upravovali a vypínali či zapínali podle našeho uvážení. Se kterými z nich bychom si ale raději hrát neměli?

Mohlo by vás zajímat:  Záměrně své auto nezamykal. Tím ho netradičně chránil před zloději

ESP

Pokud vám tahle zkratka nic neříká, vězte, že jde o elektronickou stabilizaci a kontrolu trakce. Chcete-li to polopaticky, jde o autonomní systém, který má předcházet smyku. Bez ohledu na to, kolik desítek tisíc kilometrů máte za sebou a kolik školení smyku jste v životě úspěšně absolvovali, byste své síly neměli přeceňovat, a tak je lepší nechat systém ESP zapnutý. A nejen na podzim.

Zdroj obrázku: Freepik

Vnitřní cirkulace vzduchu

Ve většině případů je lepší nechat vnitřní cirkulaci vypnutou a to platí také na podzim. Dostat do auta trochu čerstvého vzduchu zvenku je fajn, podpoří mimo jiné vaši pozornost. Kromě toho vám vnější cirkulace pomůže odstranit z interiéru vozu přebytečnou vlhkost vzduchu, která je pro sychravé podzimní počasí typická. Zabráníte tak zamlžování oken za jízdy i v případě, že nebudete mít zapnuté vytápění.

Mohlo by vás zajímat:  Nevraživost mezi řidiči a cyklisty je známá, jedna věc ale motoristy štve právem

Klimatizace

Bez ohledu na to, zda máte auto s klimatizací automatickou, nebo manuální, ji nechte zapnutou a nijak s ní nemanipulujte. O zvýšené vlhkosti vzduchu už byla řeč a právě klimatizace je skvělým pomocníkem, když se jí pokoušíte zbavit. Klimatizace totiž přebytečnou vlhkost zachytí a ze vzduchu ji odfiltruje. Ale pozor, přestože klimatizaci byste měli nechat, jak je, nezapomeňte na podzim zkontrolovat její vzduchové filtry.

Zdroj: https://www.drivparts.com/parts-matter/learning-center/driver-education-and-vehicle-safety/fall-driving-tips.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora