Postarejte se před zimou včas o autobaterii

Close Up Jumper Cables Car Battery

Prázdniny jsou za námi a čeká nás podzim. Během něj je potřeba připravit auto na zimu, a to bez ohledu na to, zda jej budete využívat každý den, nebo ho naopak uložíte k zimnímu spánku. V tom druhém případě zvažte pronájem garáže, nemáte-li k dispozici vlastní. V každém případě je v tomto období vhodné věnovat trochu pozornosti baterii. Tu pochopitelně mají i auta se spalovacími motory, byť se dnes ve veřejném prostoru diskutuje zejména o bateriích elektromobilů a hybridů. Pojďme se tedy podívat na to, co je vhodné na podzim zkontrolovat u autobaterie.

Mohlo by vás zajímat:  Proklínaní motorkáři dělají na silnicích gesta, kterým řidiči nerozumí. Vysvětlení je jednoduché

Zkontrolujte životnost

Jedním z argumentů proti elektromobilům je relativně krátká životnost jejich baterií. Také klasické autobaterie nepatří mezi nesmrtelné držáky, obvykle by se měly měnit každých pět let. To je ale dost dlouhá doba na to, abyste zapomněli, kdy jste vlastně naposledy pořizovali baterii novou. Zkontrolujte tedy její stáří a projděte si návod k obsluze, ve kterém by měla být životnost uvedena, stejně jako případné specifické instrukce k její údržbě. Baterie po garantované životnosti už pravděpodobně zimu nepřežije a je vhodné rovnou objednat novou.

Mohlo by vás zajímat:  Machrovat na sněhu neumí každý. Na tahle pravidla je nutné pamatovat, aby jízda neskončila pohromou
Zdroj obrázku: Freepik

Nechte ji diagnostikovat

Pokud je vaše baterie zhruba tři až pět let stará, ještě to automaticky neznamená, že máte vyhráno. Na jejím stavu se podepisuje způsob jízdy i styl vašeho parkování. V každém případě byste na podzim měli zajet s autem do servisu, abyste ho připravili na zimu. A při té příležitosti si můžete nechat diagnostikovat také autobaterii. Technik vám bude schopen říct, jak moc v průběhu času degradovala, tedy jak moc se jí snížila kapacita.

Mohlo by vás zajímat:  Málokdo si kupovanou ojetinu projede správně. Bazary i prodejci se požadavkům zákazníků velmi často brání

Čas od času dobíjejte

Pokud auto používáte hlavně na kratší trasy, typicky dojíždění do práce a rozvoz dětí do škol a školek, baterii byste měli čas od času dobíjet. Sama se totiž dobíjí jen při delších jízdách. Dobíjení je naštěstí velmi jednoduché, stačí vám k němu obyčejný zdroj a zvládnete to i bez odborné pomoci. Na podzim a v zimě byste měli dobíjet jednou za dva měsíce.

Zdroj: https://www.alhussauto.com/top-5-tips-to-prepare-your-car-battery-for-winter
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora