Na tachometru se mohou objevit čísla, která řidiče matou. Mají ale i praktický význam

V některých autech jsou na tachometru čísla, která mohou některé řidiče mást. Jedná se o ukazatele rychlosti ve dvou různých variantách. Vysvětlení je v dané chvíli poměrně jednoduché. Jedná se o označení rychlosti jak v kilometrech za hodinu, které se užívají obecně v Evropě, tak v mílích, což je rychlost užívána především v USA.

Zjistěme si, na která čísla hledět

Pokud právě váš tachometr obsahuje jak hodnoty v kilometrech za hodinu, tak i v mílích, je třeba si zjistit, na která čísla při jízdě po České republice hledět. Obecně se dá říci, že to budou ta větší, jelikož faktem je, že rychlost jedné míle v hodině je rychlost zhruba 1,6 kilometrů v hodině. Sledování špatného ukazatele by mohlo znamenat riziko pokuty.

Jet na povolené devadesátce rychlostí 90 mil v hodině v praxi znamená, že jedete ve skutečnosti 144 kilometrů v hodině. A to policejní hlídka rozhodně tolerovat nebude. Připomeňme také nutnost správného nastavení digitálních tachometrů, tedy na km/h, nikoliv mp/h, což značí míle.

Zdroj obrázku: Freepik

Úspora automobilek?

Proč jsou vlastně na mnohých tachometrech údaje jak v kilometrech, tak i v mílích? Hlavní důvod je celkem jednoduchý. Je to úspora automobilek. Ty dnes fungují globálně a vozy vyvážejí do celého světa. Toto řešení jim umožní postavit univerzální vůz, který mohou exportovat jak do země kde se využívají kilometry v hodině, tak do země kde se k měření rychlosti užívají míle. Není třeba mít dva druhy tachometrů a komplikovat také samotnou montáž.

Má to i svůj praktický význam

Snaha o úsporu ze strany automobilek ale nemusí být tím důvodem, proč jsou na tachometrech obě hodnoty rychlosti. Druhým z důvodů je také praktičnost. I když si mnoho lidí myslí, že míle v hodině se používají jenom v USA, není tomu tak. Pro nás nejbližší zemí, kde se rychlost měří v těchto jednotkách, je Velká Británie. Vyrazit do ní autem není nic těžkého. A v tu chvíli budeme rádi, že nám tachometr ukazuje i rychlost v tamních jednotkách.

Zdroj: https://carused.jp/blog/professional-car-knowledge/mph-and-kph-which-country-uses-which-metric/