Některá auta klesají na ceně méně, než jiná. Co se vyplatí?

Už chvíle, kdy se rozhodnete zaplatit a poprvé sednete do svého vozu, je třeba počítat s tím, že ten ztrácí na hodnotě. Některé pesimistické odhady hovoří dokonce o tom, že takové auto ztratí až třetinu své hodnoty hned v danou chvíli. Ne všechna auta ale taková jsou. Na trhu najdete modely, u kterých sice hodnota také klesá, ale ne tak markantně, abyste je za pár let prodali s obrovskou ztrátou. Pokud plánujete koupi vozu s tím, že za pár let půjde z domu, je vhodné vytipovat si taková auta, u kterých ztráta hodnoty nebude tak výrazná. Toto je seznam našich tipů.

Alfa Romeo Brera

Pokud je automobilka Alfa Romeo něčím známá a jasně vyhlášená, tak to není nic jiného, než unikátní design. Značka jenom potvrzuje, že Itálie je domovem nejenom módy, ale právě i designu. A to jasně potvrzuje automobil, kterým je Alfa Romeo Brera. Toto stylové kupé zaujme na první pohled jak milovníka dokonalých tvarů, tak i milovníka rychlosti. Hlavně, když se vám povede urvat ten nejlepší kus, který poznáte jednoduše. Pod jeho kapotou je motor 3,2 V6. Že auto nijak výrazně neztrácí na své ceně potvrzují cenovky na inzertních serverech, které ukazují, že pod čtvrt milionu auto jenom těžko seženete – tedy pokud má alespoň za něco stát.

Volkswagen Golf V GTI

Golf je dlouhodobě osvědčenou klasikou a kdo ho měl, nebo má, ten to může jenom potvrdit. Mezi přednosti můžeme zařadit líbivý vzhled, praktičnost, i dobré jízdní vlastnosti. A pokud jde o vrcholnou verzi s označením Volkswagen Golf V GTI, nelze zapomínat ani na výkon. Co doporučíme, to je rozhodně první a druhá generace, která se jeví jako velmi dobrou investicí, u které se neočekává nijak rapidní pokles její hodnoty. Pokud raději něco novějšího, určitě se nebojte sáhnout po páté generaci, u které se také očekává, že vzhledem ke stále velkému zájmu budou ceny nadprůměrné. S tím je ale nutné počítat už teď  a tak sáhnout do své peněženky pro zhruba 230 000 korun českých.

Mohlo by vás zajímat:  Moto Guzzi slaví století existence jubilejním barevným provedením Centennial Livery

Porsche Boxster 986

Je jasné, že unikátní značky mají dlouhodobě výhodu v tom, že jejich ceny nijak výrazně klesat nebudou. Už jenom proto, že se vždy najde někdo, kdo bude chtít obohatit, nebo kdo bude chtít dokonce vylepšit svou sbírku. A do té může pasovat roadster s označením Porsche Boxster 986. je pravdou, že v souvislosti s vozem lze najít i mnoho nelichotivých vyjádření a pomluv. Realita je však taková, že z hlediska budoucí investice se nejedná o nijak špatnou volbou. Potvrzuje to hlavně první generace, které sice nabíhají roky, ale cena výrazně neklesá. To potvrzuje i nabídka, kde je možné auto pořídit za cenu necelých 200 000 Kč. A jako bonus je s autem spojený skvělý zážitek během jeho jízdy. Hlavně na klikatých okreskách, kde je tento model doslova jako doma. Stačí sešlápnout plyn a vyrazit vstříc zajímavému dobrodružství.

Suzuki Jimny

Tento vůz si asi jenom tak někdo nekoupí. Už na první pohled se nejedná o designově nijak povedený kousek. A pokud jde o jeho využitelnost třeba v rámci vaší rodiny, je nutné mít také určité pochybnosti. To ale neznamená, že by model Suzuki Jimny byl vyloženě špatný. Jakmile opustíte městské silnice a vyrazíte do horšího terénu, rázem vám ukáže všechny své přednosti. Kdo bydlí mimo civilizaci a potřebuje se ke svému domu dostat za všech okolností, a auto mu k tomu má pomoci, jenom těžko využije moderní SUV, která se hodí spíše do měst. Takový člověk potřebuje off road s dokonalými vlastnostmi. A tím tento model bezesporu je. Jeho aktuální bazarová cena je okolo 60 000 Kč, a jelikož s narůstajícím stářím auta nijak výrazně neklesá, můžeme i zde mluvit o dobré koupi. Do města ale určitě není tou pravou volbou. Jak proto, že zde nevyužijete jeho potenciál, tak i proto, že budete jistě terčem nemalého posměchu.

Mohlo by vás zajímat:  Historie koncepčního GAZu 24-95 Volha

Toyota MR2

Už jenom to, že je to Toyota, může leccos naznačovat. Máme na mysli určitou kvalitu, která je se značkou spojena. Dále nelze opomíjet ani velmi povedený design, který je i po jedenácti letech celkem zajímavý. A protože jde o roadster, není nic zajímavějšího, než možnost svezení se sklopenou střechou. Využitelnosti roadsterů samozřejmě nejsou nijak velké a tak se vůz hodí hlavně na víkendové projížďky. Už to je důvod, proč je dobré sáhnout po ojetém modelu. Na něho je třeba připravit si okolo 80 – 90 tisíci korunami. A když ho budete za pár let prodávat, nemusíte se bát, že byste za něho utržili jenom drobné. Právě naopak. Jistě se opět najde někdo, komu toto auto učaruje a bude ho mít stejně jako vy, na víkendové cesty se staženou střechou.

Peugeot RCZ

Když se na trhu objevil model Audi TT, byl to doslova zlom. Některé automobilky jenom tiše záviděly, zatímco jiné se rozhodli vytvořit konkurenci. A právě druhou cestou se rozhodl jít francouzský Peugeot. Ten na trh uvedl model Peugeot RCZ, který byl designově Audi TT velmi podobný. Toto byl jeden z důvodů nezájmu, jelikož lidé nechtěli jezdit v kopii. Druhým důvodem celkového nezájmu bylo i to, že se automobilka snažila prosadit hlavně své klasické modely a tento unikát nebyl nijak výrazně propagovaný. A to se v tuto chvíli jeví jako celkem velké plus. V první řadě proto, že se jich prodalo poměrně málo a s tím je spojený velký zájem. Druhý důvod je ten, že auto prostě velmi dobře vypadá. Nutno ale říci, že není zase až tak levné. V závislosti na kvalitě auta je třeba pořídit si sumu v rozmezí 150 – 200 tisíců korun. Není to málo, ale vůz za to určitě stojí.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora