Některé věci v autě se vyplatí vypnout. V opačném případě můžeme platit i nemalé peníze

Moderní auta už mají takovou výbavu a takové systémy, že mnohdy stačí jenom nastartovat, zařadit a o nic víc se nestarat. Stále však řada lidí jezdí ve vozech běžných, kde výbavy není až tolik. To samozřejmě přináší výhody a nevýhody. Čím jednodušší auto, tím méně věcí, co se mohou pokazit. Zároveň ale musí řidič na řadu věcí sám myslet. Pokud něco nevypne, může ho to připravit o peníze. Co konkrétně?

Světla

Během dne musíme mít světla rozsvícena. Klasická už dnes nahrazují především diody. Jakmile se však setmí nebo se zhorší viditelnost, je třeba zapnout světla klasická. V případě mlhy potom také mlhovky a v noci se hodí mít zapnutá i světla dálková. A právě nevypnutí světel může někdy vést k nemalým finančním výdajům. Příkladem jsou mlhovky nebo dálková světla, která je možné používat jenom za určitých okolností. Jinak nám hrozí pokuta od policie. Příkladem takových porušení jsou zapnuté mlhovky při dobré viditelnosti nebo použití dálkových světel tak, že oslňují ostatní, nebo když projíždíme obcí.

Zdroj obrázku: Freepik

Motor

Málokdo tuší, že naše zákony myslí i na situace, kdy máme zbytečně puštěný motor. Může to být například na parkovišti, když na někoho čekáme, nebo třeba na železničním přejezdu. Pokud policie vyhodnotí, že jeho chod je zcela zbytečný, má právo nás pokutovat. Zákon v tomto případě mluví jasně a zbytečně zapnutý motor zakazuje. Míra posouzení je však vždy individuální a dá se předpokládat, že za pár minut nikdo nikoho pokutovat nebude.

Stěrače

V létě to není zase až tak velký problém, ale v zimě nás tato nepozornost skutečně může připravit o peníze. Jakmile začne mrznout, mohou i stěrače přimrznout k čelnímu sklu. Pokud je zapomeneme vypnout, hned po nastartování začnou stírat. V lepším případě pouze zničíme gumičky a bude nás čekat výměna. V tom horším může dojít k poškození motorku stěračů, kde už je oprava přece jenom náročnější. Jak technicky, tak i časově, stejně jako finančně.

Zdroj: http://www.therepublic.com/2020/12/26/should_accessories_be_turned_off_when_shutting_off_the_car/