Nepoužít blinkry může mít i fatální následky. Přesto je někteří zásadně nezapínají

Blinkr, tedy znamení o změně směru jízdy, je úkon, kterým by měl každý manévr s vozem začít. Realita na silnicích je však zcela jiná a někteří se chovají, jako by ve svých autech ani onu důležitou páčku u volantu neměli. Řadu manévrů provádějí bez blinkrů, což může být dokonce životu nebezpečné. Kdy je nezapnutí směrovek velký problém?

Změna jízdního pruhu

Při jízdě ve městě, v rámci takzvané souběžné jízdy, je možné jet v jakémkoliv jízdním pruhu. Stejně jako je možné dané pruhy také měnit. Tomu by však mělo předcházet znamení o změně směru jízdy. Ostatní řidiči tak budou vědět o chystaném manévru, vytvoří případný prostor nebo budou počítat s tím, že před ně automobil najede. Bez blinkru to může v lepším případě skončit odřenou karoserií.

Předjíždění

Je jedno, zda na dálnici, nebo mimo ni. Při předjíždění, hlavně potom při započetí manévru, je dání blinkru také naprosto nezbytné. Zvláště v případě, kdy daný řidič není jediný, kdo se rozhodl předjíždět. Ostatní tak budou s jeho záměrem počítat a přizpůsobí tomu svou jízdu. Není totiž nic horšího, než když se řidič rozhodně bez zapnutého blinkru také předjíždět a prudce vjede do jízdní dráhy jinému vozidlu.

Zdroj obrázku: Freepik

Odbočování

Naprosto nezbytné je používat blinkr ve chvíli, kdy se řidič rozhodne odbočovat. Zvláště potom v případě, kdy hlavní silnice nevede rovně, ale právě směrem, kterým se daný řidič rozhodne vydat. Bez blinkru může navozovat pocit, že jede rovně, čehož mohou využít řidiči z ostatních směrů. Nenadálé zabočení bez blinkru povede zcela jistě k nehodě, navíc s poměrně složitým dokazováním, zda směrovka opravdu blikala, nebo nikoliv.

Stání

Čas od času potřebujeme neprodleně zastavit. Volit bychom měli takové místo, kde nebudeme nikomu překážet a zároveň budeme dobře viditelní. Tedy ne za horizontem, zatáčkou nebo na úzké vozovce. Ať už ale zastavíme kdekoliv, je namístě zapnout takzvané „blikačky“. Těmi na sebe upozorníme jako na překážku, čímž minimalizujeme riziko, že nás někdo přehlédne.

Zdroj: https://www.lawhancock.com/blog/is-the-lack-of-turn-signal-use-causing-car-accidents/