Nezastavit na stopce může být legální. Zákon mluví jasně a někteří řidiči zbytečně brzdí provoz

Přijíždíme ke křižovatce, před ní je stopka a každý řidič ví, co by měl správně udělat. Měl by zastavit, dát přednost a až poté do křižovatky vjet. Teorii má v rámci možností zvládnutou každý řidič. Ale je třeba říct, že ne každý zná zákon úplně přesně a ne každý ho také dodržuje.

Někteří pravidla nerespektují

Ne každý řidič ale jezdí tak, jak se má. Na křižovatkách se tak můžeme setkat s různými přestupky. Tam, kde je osazena značka „Stůj, dej přednost v jízdě“, někteří prostě nezastaví a jedou. Pokud policie jejich přestupek zaznamená, může to znamenat pokutu. Potom je tu ještě druhý nešvar. Řidič sice na stopce zastaví, ale už nijak neřeší dání přednosti. Prostě do křižovatky najede a ostatní řidiče může omezit, nebo dokonce ohrozit. I tohle je přestupek, který policie může pokutovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Někteří zastavují zbytečně

Potom tu jsou řidiči, kteří zastavují na stopce, i když by nemuseli. I když jim značka jasně přikazuje zastavit, zákon detailně neříká, jaké je to správné místo k zastavení. Je třeba mít do křižovatky rozhled, a zda to bude přímo na hranici křižovatky, nebo někde před tímto bodem, je jedno. Třeba je splnit pouze to, aby bylo do křižovatky dobře vidět. Někteří tak zastavují zbytečně dvakrát, i když by jim stačila jedna jediná zastávka.

Mohlo by vás zajímat:  V horách mohou řidiče překvapit dvě značky. Případná pokuta je přitom menší problém

Narušování plynulosti provozu

Typickým příkladem je kolona vozidel před křižovatkou. Každý popojede, zastaví na hranici křižovatky a až poté se rozjede. Přitom by to nebylo nutné. Samotná policie potvrzuje, že „řidič musí zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled“. Není ale specifikováno, že musí být v křižovatce prvním autem. Jednoduše řečeno, pokud je šňůra vozidel a my zastavíme na druhém místě, máme do křižovatky dostatečný rozhled, nic nejede, můžeme spolu s prvním vozem vyrazit bez dalšího zastavení. Splníme, co říká zákon, bezpečně do křižovatky vjedeme a ještě nenarušíme plynulost provozu, který bude rychlejší. Ne každý ale ví, že takto může jet. Zároveň ale dodejme, že ne z každé křižovatky je rozhled takto dostatečný.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/stuj-dej-prednost-v-jizde.aspx